Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniu Kocmyrzowska – Bulwarowa - Cienista

Skrzyżowanie ulic Kocmyrzowskiej, Bulwarowej i Cienistej uznawane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Krakowie. Aby poprawić w tym miejscu bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu  - pieszych, kierowców i rowerzystów - ZIKiT chce zbudować sygnalizację świetlną. Obecnie inwestycja jest na etapie przetargu.

Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniu Kocmyrzowska – Bulwarowa - Cienista
Fot. Piotr Hamarnik

O budowę tej sygnalizacji wnioskowali zarówno mieszkańcy, Rada Dzielnicy XVI  Bieńczyce oraz radni miejscy w składanych interpelacjach. Skrzyżowanie ulic Kocmyrzowskiej, Bulwarowej i Cienistej zajmuje czołowe miejsce w zestawieniu najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Krakowie. W 2015 r. na skrzyżowaniu miało miejsce 11 zdarzeń drogowych (w tym dwa wypadki). W 2016 r. doszło do 6 kolizji i aż 5 wypadków, w tym z udziałem pieszych.

Tak duża liczba odnotowanych zdarzeń drogowych jest skutkiem niekorzystnej geometrii skrzyżowania oraz dużej ilości punktów, w których może dojść do kolizji. Dodatkowo sytuację na skrzyżowaniu pogarsza ciągły wzrost ruchu na ul. Kocmyrzowskiej oraz Bulwarowej, który w ostatnich latach nasilił się szczególnie. Jest to efekt intensywnej zabudowy mieszkaniowej na ul. Bulwarowej, bliskości Zalewu Nowohuckiego, który jest popularnym miejscem rekreacji oraz wzrostu natężeń ruchu pojazdów od strony Kocmyrzowa i z terenów podmiejskich.

Oferty, które wpłyną na postępowanie przetargowe, zostaną otwarte 19 lipca. Przetarg zakłada budowę sygnalizacji w trybie zaprojektuj i zbuduj, z czego dokumentacja powinna być gotowa do połowy października, a sama sygnalizacja do końca listopada tego roku.

W związku z planowaną w przyszłości przebudową ul. Kocmyrzowskiej wszystkie elementy powstającej infrastruktury sygnalizacyjnej, które będą mogły być wykorzystane, zostaną po rozpoczęciu realizacji rozbudowy zdemontowane i zabudowane w innych lokalizacjach.

bulwarowa kocmyrzowska 2

 

Adres:
ul. Bulwarowa, Kraków
mapa

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków