Krakowska otworzy się na mieszkańców

Ulica Krakowska wkrótce stanie się zupełnie nową przestrzenią miejską, bardziej przyjazną dla krakowian. Zyska nowy charakter, pojawią się szerokie chodniki i wygodne przystanki. W czwartek, 7 lutego została podpisana umowa z konsorcjum firm TRAKCJA PRKiI  i COMSA S.A.U. na modernizację torowiska w ciągu ul. Krakowskiej. Prace rozpoczną się w marcu 2019 r. i potrwają ok. 10 miesięcy. 

Krakowska otworzy się na mieszkańców
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

W ramach inwestycji przebudowane zostanie torowisko wraz z ulicą na odcinku od ul. Rollego do Józefa Dietla. Dodatkowo pracami objęty będzie węzeł rozjazdów Krakowska-Dietla-Stradomska oraz ul. Dietla na odcinku od Bożego Ciała do Augustiańskiej. Renowacji poddany zostanie pobliski most Piłsudskiego, który zyska efektowną oprawę świetlną. - Ta krakowska arteria po przebudowie stanie się zupełnie nową przestrzenią miejską. Nowe, wytłumione torowisko poprawi komfort mieszkańców Kazimierza oraz osób podróżujących komunikacją miejską – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

 

Na modernizację torowiska została przeznaczona kwota ponad 94 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach rozwoju publicznego transportu zbiorowego w miastach.

- Zgodnie z założeniami umownymi prace potrwają 10 miesięcy, w tym już po ośmiu planujemy oddać torowisko. Z robotami ruszymy na początku marca 2019 r. Wkrótce przedstawimy mieszkańcom szczegóły dotyczące zmian w organizacji ruchu – zaznaczył Marek Kacprzak, wiceprezes zarządu TRAKCJA PRKiI S.A.

Trakcja PRKiI należy do najbardziej doświadczonych w Polsce firm w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury transportu szynowego. Spółka zrealizowała kontrakty w segmencie miejskiego transportu publicznego dla Warszawy, Gdańska, Wrocławia oraz Lublina.

 - Ulica Krakowska po przebudowie zyska zupełnie nowy charakter, pojawią się szerokie chodniki, które wraz z ulicą pokryte zostaną kostką brukową. Wkrótce do skrzynek mieszkańców trafi list z informacją o planowanej modernizacji. Uruchomiony zostanie również punkt informacyjny, w którym mieszkańcy m.in. będą mogli zobaczyć przygotowaną wizualizację 3D obrazującą jak zmieni się ich najbliższa okolica – podkreśliła Janina Pokrywa, zastępca dyrektora ds. inwestycji w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Wykonawca w najbliższym czasie przedstawi harmonogram prac oraz projekt zmian w organizacji ruchu.

Jeśli chodzi o Komunikację Miejską, do Zarządu Transportu Publicznego zostały przesłane następujące propozycje zmian, które oczekują na akceptację:

Od marca br. całkowite wyłączenie ruchu tramwajowego wzdłuż ulicy Krakowskiej. Linia tramwajowa nr 6 (Kurdwanów P+R – Salwator) zostanie zawieszona. Linie nr 10 (Pleszów – Łagiewniki), nr 73 (Wzgórza Krzesławickie – Nowy Bieżanów) oraz nr 78 (Borek Fałęcki – Mały Płaszów) będą kierowane ulicą Starowiślną.

Uruchomiona zostanie linia nr 44 (Kopiec Wandy – Salwator) oraz dwie nowe linie tramwajowe nr 76 (Czerwone Maki P+R – Kurdwanów P+R) oraz nr 77 (Łagiewniki – Nowy Bieżanów P+R), których głównym zadaniem będzie wspomaganie pozostałych linii w dni powszednie. Linia tramwajowa nr 52 (Os. Piastów – Czerwone Maki P+R) będzie kursować zmienioną trasą, przy Westerplatte pojedzie  ulicą św. Gertrudy i Stradomską, aż do Dietla i dalej w kierunku Czerwonych Maków. Linie tramwajowe nr 4, 8, 13 i 20 w dalszym ciągu będą zawieszone. A linie nr 14, 22 i 24 kursować po obecnych zmienionych trasach.

Zmianie ulegnie trasa autobusowej linii aglomeracyjnej nr 904, dodatkowo w nowej lokalizacji znajdą się przystanki obsługiwane przez tę linię, tj. „Korona” oraz „Plac Bohaterów Getta”. Przystanek „Korona" w kierunku Wieliczki Kampus będzie zlokalizowany na ulicy Kalwaryjskiej, od strony Rynku Podgórskiego. Na zmienionym odcinku trasy linia zatrzymywać się będzie na przystankach: „Plac Bohaterów Getta", „Św. Wawrzyńca" i „Miodowa", jak dla linii nr 669, z wyjątkiem przystanku „Plac Bohaterów Getta" w kierunku Wieliczki Kampus, który będzie wyznaczony na jezdni dla ruchu ogólnego, w istniejącej zatoce.

 

mapa krakowska

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków