70 urodziny Nowej Huty – przyłącz się i wskaż ulice!

Za kilka tygodni, a dokładnie 24 lutego 2019 roku Nowa Huta będzie obchodzić  70 urodziny. Z tej okazji w ciągu roku odbywać się będą różne wydarzenia kulturalne. Miasto proponuje, aby pozostawić trwały ślad po tym jubileuszu i przedstawia m.in. program modernizacji 70 ulic. Od 1 lutego br. (piątek) swoje propozycje mogą zgłaszać mieszkańcy za pośrednictwem strony razemwdialogu.pl

70 urodziny Nowej Huty – przyłącz się i wskaż ulice!
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Na każdej wytypowanej ulicy realizowany będzie różny zakres prac, może to być klasyczny remont, budowa chodnika, czy po prostu jej upiększenie przez montaż ławek lub obsadzenie roślinami ozdobnymi.

 

 

Do realizacji tego zadania zostaną zaangażowani mieszkańcy. W tym celu na stronie internetowej razemwdialogu.pl uruchomiona została ankieta, za pośrednictwem której krakowianie mogą zgłaszać ulice, które ich zdaniem powinny zostać ujęte w programie. Mieszkańcy mogą podać zakres prac oraz konkretny odcinek ulicy. Szczególnie ważne będzie uzasadnienie, dlaczego to właśnie ta konkretna ulica zasługuje na modernizację. Wszystkie propozycje zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji oraz kosztów.

Nowa Huta skrywa historię Polski drugiej połowy XX wieku. W 1949 roku we wsi Mogiła rozpoczęto budowę miasta od podstaw. Miała to być przestrzeń dla osób pracujących w Kombinacie Metalurgicznym. Dwa lata później obszar ten włączono do Krakowa i tak utworzono nową dzielnicę Nową Hutę, którą w latach 90. podzielono na 5 dzielnic.

Pierwszy blok wraz z ulicą powstał przy osiedlu Wandy 14. Z kolei ulica Bieńczycka była tą która połączyła Kombinat Metalurgiczny z Krakowem. W kolejnych latach przybywały kolejne arterie: al. Solidarności (dawniej Lenina), al. Jana Pawła II (dawniej Planu 6-letniego), al. Andersa (dawniej Rewolucji Październikowej). Powstał Plac Centralny (dawniej Stalina). Pierwsze krakowskie drogi dla rowerów to też Nowa Huta, pojawiły się w latach 50., przy al. Pokoju oraz na al. Andersa.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków