Już wkrótce modernizacja torowiska do Bronowic

Już niedługo ruszą prace modernizacyjne ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. To bardzo ważny ciąg, którym każdego dnia podróżują pasażerowie z centrum  miasta do Bronowic. Umowa z wykonawcą (firma ZUE S.A.) została podpisana. Prace będą prowadzone przez okres 12 miesięcy. Wkrótce poznamy szczegółowy harmonogram prac oraz przebieg zastępczej komunikacji autobusowej.

Już wkrótce modernizacja torowiska do Bronowic
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Na modernizację torowiska do Bronowic miasto przeznaczyło prawie 77 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, współfinansowanego ze środków UE w ramach działania 6.1 – Rozwoju publicznego transportu zbiorowego w miastach, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020. W jej ramach pojawi się nowy układ drogowy i torowy na odcinku od skrzyżowania Alei Trzech Wieszczów z ulicą Królewską. Zostanie wykonane odwodnienie, oświetlenie, sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Zamontowane będą tablice informacji pasażerskiej oraz automaty do zakupu biletów.

W trakcie prac zmodernizowana zostanie tarcza skrzyżowania ulic: Al. Mickiewicza, Al. Słowackiego, Karmelicka, Królewska oraz cały ciąg drogowo-torowy ulic Królewskiej, Podchorążych, Bronowickiej wraz z pętlą w Bronowicach. Jezdnia zyska nową nawierzchnię, piesi nowe chodniki, a rowerzyści drogę dla rowerów.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest niezwykle ważna, ze względu na to, że to torowisko przeszło gruntowny remont ponad 20 lat temu. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mogli podróżować w komfortowych warunkach, a tramwaje poruszać się z odpowiednią prędkością. Mieszkańcy Krakowa zyskają całkowicie nową przestrzeń publiczną. Wymienimy zużyte torowisko, gruntownie przebudujemy ulice dla kierowców oraz chodniki dla pieszych. Nie zapomnieliśmy również o rowerzystach, w ramach inwestycji zostanie wybudowana droga dla rowerów – mówi Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Inwestycji i Infrastruktury.

Modernizacja linii tramwajowej do Bronowic spowoduje zawieszenie kursów tramwajów na odcinku od Teatru Bagatela aż do Bronowic Małych. Zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza, która będzie poprowadzona po alternatywnych ciągach bliskich modernizowanym ulicom.

W założeniach autobusy w kierunku Bronowic będą kierowały się na ul. Kazimierza Wielkiego, następnie ulicą Smoluchowskiego, potem ulicami Lea, Młodej Polski, po czym ulicami Jadwigi z Łobzowa i Rydla, aż do skrzyżowania z ulicą Bronowicką. Ostateczny projekt zmian w organizacji ruchu nadal jest opracowywany.

Przy organizacji autobusowej komunikacji zastępczej głównym założeniem jest dobro pasażerów. Prawdopodobnie autobusy będą odjeżdżać z częstotliwością co 2 minuty, dzięki czemu zapewniona zostanie sprawna komunikacja zastępcza na modernizowanym odcinku.

Informacje o zmianach w organizacji ruchu oraz funkcjonowaniu komunikacji miejskiej będą na bieżąco dostępne na stronie www.zikit.krakow.pl, pod numerem 515078499 oraz w darmowej aplikacji O!strzegator.

Inwestycja potrwa 12 miesięcy, przy założeniu, że po dziesięciu miesiącach kursy tramwajów zostaną wznowione. Modernizacja zdecydowanie poprawi komfort osób podróżujących z centrum miasta do Bronowic. Zyskają kierowcy, piesi oraz fani jednośladów, których z roku na rok jest coraz więcej. Powstaną nowe zatoki parkingowe dla pojazdów, komfortowe chodniki dla pieszych, drogi dla rowerzystów. Zostanie nasadzona zieleń, posadzonych zostanie prawie tysiąc drzew i krzewów.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków