Wykorzystujemy wakacje do napraw i remontów

W sobotę przywracamy ruch na całej ul. Zwierzynieckiej. Linie 1, 2 i 6 wracają na swoje trasy do Salwatora. Jednocześnie rozpoczyna się trzydniowa przerwa w ruchu tramwajów do Kurdwanowa i rozpoczyna remont torowiska na ul. Bieńczyckiej. Wakacje są najlepszym okresem dla tego rodzaju prac.

Wykorzystujemy wakacje do napraw i remontów
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Koniec prac na Zwierzynieckiej

Przez miniony tydzień trwała wymiana płyt betonowych na ul. Zwierzynieckiej, w których zamocowane są szyny tramwajowe. Prace były niezbędne, by uniknąć wybrzuszeń szyn, przytrafiających się na tym odcinku w szczególnie gorące dni. Prace potrwały tydzień, a od soboty 23 czerwca tramwaje znowu rozpoczynają kursowanie do Salwatora. Wraz z zakończeniem remontu ul. Zwierzyniecka będzie też w pełni dostępna dla samochodów.

Tym samym linie tramwajowej 1, 2 i 6 ponownie powracają w sobotę na swoje stałe trasy do Salwatora.

Prace w Kurdwanowie

Linia nr 6 w ciągu najbliższych dwu miesięcy będzie miała jednak zmianę w sposobie obsługi zakończenia trasy w Kurdwanowie. Od soboty do poniedziałku jej trasa będzie się kończyć w Prokocimiu, podobnie jak tramwajów linii nr 24 i 50. To konsekwencja trzydniowych prac przy montażu tzw. przejazdówki - zwrotnic umożliwiających przejazd z jednego toru na drugi, bez wjazdu na pętlę.

Trzydniowa inwestycja w Kurdwanowie jest niezbędna, bo przez najbliższe dwa miesiące spółka Trasa Łagiewnicka będzie prowadziła przebudowę pętli w Kurdwanowie. Powstanie dodatkowy wyjazd z tej pętli w kierunku tunelu, który ma być poprowadzony pod tzw. Białymi Morzami. Wykonawca ma czas na te roboty do końca września, ale wstępnie deklaruje wcześniejsze zakończenie prac.

W tym okresie linie 6 (co 10 i co 20 minut poza szczytem) i 24 (co 10 minut przez cały dzień) będą dojeżdżały do Kurdwanowa, ale zawracać będą zmieniając tor. Obsługa będzie prowadzona tramwajami dwukierunkowymi, motorowi będą więc zmieniać na końcówce kabinę i ruszać w trasy powrotne. Tramwaje linii 50 będą do końca wakacji jeździły zaś do Prokocimia.

pr kurdwanów trasa łagiewnicka

 

Naprawa torów w ul. Bieńczyckiej

W sobotę rozpoczyna się remont torowiska w ul. Bieńczyckiej. Zarząd Infrastruktury chce przywrócić jego pełną sprawność. Prace są wykonywane przy okazji budowy skrzyżowania z drogą wjazdową na teren inwestycji prywatnego dewelopera. Inwestor pokrywa tym samym część kosztów przebudowy torowiska w ul. Bieńczyckiej.

BIEŃCZYCKA

Prace mają potrwać nie dłużej niż cztery tygodnie, ale wykonawcy remontu będą starali się zakończyć roboty w trzy tygodnie. Z jednej strony chcemy, jak najszybciej uruchomić torowisko w ul. Bieńczyckiej, a jednocześnie pozostawić sobie, jak najwięcej czasy na ewentualne prace remontowe na torach w innych miejscach. Wakacje są do tego rodzaju prac najlepszym okresem ze względu na mniejszą intensywność ruchu samochodowego i spadek o 30 do 50 proc. liczby pasażerów w komunikacji zbiorowej.

Wśród pytań, które spływają do ZIKiT od mediów pojawiły się m.in. poniższe. Podajemy więc odpowiedzi, które mogą okazać się przydatne Czytelnikom serwisów miejskich.

* Pytanie: Dlaczego akurat w sobotę 23 czerwca zostanie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku Rondo Czyżyńskie – Bieńczycka – Rondo Kocmyrzowskie im. ks. Gorzelanego? Dlaczego akurat w weekend, w którym tramwaje nie będą dojeżdżać też do Kurdwanowa?

Wynika to z wielu czynników. W tym okresie umówione zostały prace z inwestorem prywatnym - data ta nie została wskazana precyzyjnie, ale w przybliżeniu. Jednocześnie jednak konieczna jest koordynacja ekip remontowych - wykonawca robót utrzymaniowych nie dysponuje nieskończonymi ich zasobami. Planując prace musi uwzględniać możliwości zarówno swoje, jak i ZIKiT. Jednocześnie konieczne jest zaplanowanie możliwości logistycznych pod względem dostarczenia materiałów koniecznych do przeprowadzenia remontów.

Weekend 23 i 24 czerwca został uznany za najlepszą datę rozpoczęcia robót, najmniej kolidującą z innymi robotami i najmniej wpływającą na ruch.

Jednocześnie przyjęło się, dla wygody pasażerów, że prace remontowe prowadzone są albo w weekend, albo też rozpoczynają się weekend, tak by rozkłady jazdy lub trasy linii komunikacji miejskiej, nie były zmieniane w środku tygodnia. Pozwala to większej liczbie podróżnych przygotować się do zmian z wyprzedzeniem.

* Pytanie: W ilu miejscach Krakowa od soboty w jednym czasie prowadzone będą remonty?

W dwóch na raz. W ostatnich latach nie zdarzyło się, by krótkoterminowe naprawy lub remonty prowadzono w większej liczbie miejsc niż dwa jednocześnie.

Zarazem inspektorzy ZIKiT starają się tak dobierać miejsca remontów, by jednocześnie prowadzone prace nie wpływały na ten sam rejon miasta. W przypadku prac w Kurdwanowie i na ul. Bieńczyckiej, mamy do czynienia z sytuacją, gdy żadna z linii tramwajowych nie jest zmieniana na czas remontów w dwu miejscach. Taki dobór miejsc remontów gwarantuje, że niższy komfort podróży ma możliwie najmniejsza grupa mieszkańców Krakowa.

* Pytanie: Rozumiem, że są wakacje, mniejszy ruch, ale czy ta kumulacja remontów zdaniem ZIKiT nie jest zbyt duża?

Dwa, krótkotrwałe remonty prowadzone w jednym okresie, trudno uznać za kumulację. Nałożenie prac i utrudnień z nimi związanych potrwa realnie jeden dzień roboczy, tj. przez poniedziałek 25 czerwca. Z pewnością zaś prowadzone remonty, jako zaplanowane i przewidywalne są mniejszą dokuczliwością dla podróżnych, niż nieprzewidziane awarie wynikające z rozstrzelenia prac remontowych, co sugeruje w swoim pytaniu dziennikarz.

* Pytanie: Czy wiadomo coś już z wyborem wykonawcy przebudowy ul. Królewskiej? Co teraz się dzieje w tej sprawie?

ZIKiT otrzymał orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej ws. pierwszego rozstrzygnięcia przetargu. Orzeczenie nakazuje unieważnić wybór, wykluczyć ofertę poprzednio ogłoszonego zwycięzcy przetargu i dokonać ponownego wyboru najlepszej ze złożonych ofert. W tym przypadku istnieje tylko druga konkurencyjna oferta.

W ciągu najbliższych dni skompletowana zostanie dokumentacja o ponownym wyborze oferty i przesłana do uprzedniej kontroli do Urzędu Zamówień Publicznych. Decyzja w tej sprawie w UZP powinna zapaś w ciągu trzech, czterech tygodni. Jeśli będzie pozytywna, będzie możliwe podpisanie umowy z wykonawcą.

* Pytanie: Jakie jeszcze remonty ZIKiT planuje w wakacje? Których ulic i torowisk?

Wśród remontów jezdni wpływających na organizację ruchu ulicznego zaplanowane są w lipcu:
- remont ul. Krzyżańskiego (na granicy Swoszowic i gminy Świątniki) - prac te potrwają ok. roku
- remont ul. Łepkowskiego - prace potrwają do jesieni i będą wymagały zmiany trasy jednej linii autobusowej
- remonty łuku na ul. Taklińskiego - prace potrwają do jesieni
- oczekujemy na rozstrzygnięcie przetargu na remont ul. Bieżanowskiej - będą to roczne prace na nieremontowanym dotąd odcinku
- remont ul. Dygasinskiego

Oprócz tego przez cały sezon planowane są nocne i weekendowe prace nakładkowe, a więc wymiany nawierzchni na zniszczonych fragmentach jezdni.

Jeśli zaś chodzi o remonty torowisk pod uwagę brane są prace na następujących ulicach:
- al. Solidarności
- ul. Karmelicka
- al. Pokoju
- węzeł w rejonie Poczty Głównej
- węzeł u wylotu ul. Dominikańskiej
- węzeł u wylotu ul. Karmelickiej

Kiedy rozpoczną się prace w wymienionych miejsc nie możemy obecnie określić. Najpilniejszym remontem jest naprawa w al. Solidarności.

Ul. Karmelicka będzie naprawiana równolegle z modernizacją ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej.

Termin prac na al. Pokoju uzależniony jest od terminów innych remontów - może być prowadzony w trybie weekendowym.

Węzły w Starym Mieście nie wymagają zaś pilnego remontu i będą prowadzone w terminach, które zostaną uznane za najmniej uciążliwe i kolidujące z innymi pracami, a więc możliwe, że już po wakacjach - będą to prace weekendowe.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków