Kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych #TestNaDietla

Dziś (11 kwietnia br.) Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapowiedział, że w przeciągu kilku tygodni wprowadzi testowe rozwiązanie na ul. Dietla, możliwość postoju dla samochodów na skrajnym pasie przez całą dobę.

Kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych #TestNaDietla
Fot. Krzysztof Kalinowski

Dotychczas samochody mogły tam parkować w godzinach nocnych i w weekendy. Będzie to rozwiązanie testowe, z tego też powodu nie został określony dokładny czas jego przeprowadzenia. ZIKiT będzie na bieżąco monitorował wprowadzone zmiany i w razie konieczności je modyfikował.

Planty bardziej dostępne

Od dłuższego czasu do ZIKiT wpływały wnioski od mieszkańców, którzy oczekiwali możliwości całodobowego parkowania samochodów na ulicy Dietla. Jednocześnie w weekendy zaobserwowano większą aktywność mieszkańców na Plantach Dietlowskich. - Wpływ na to ma oczywiście fakt, że wtedy więcej ludzi ma wolny czas. Ważne jest też to, że wieczorami i w weekendy, piesi mają do przekroczenia jeden pas ruchu, a nie dwa. Ze względu na mniejszą prędkość aut, na ulicy jest zdecydowanie ciszej. To z pewnością zachęca do wejścia na środkowy pas zieleni - mówi Łukasz Franek, Wicedyrektor ZIKiT. - Nadchodzi wiosna, więc to miejsce może się cieszyć jeszcze większą popularnością.

Dla pieszych i kierowców

Wprowadzając testowo całodobowe parkowanie na ul. Dietla po obu stronach, pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Bożego Ciała, a ul. Św. Sebastiana z jednej strony sprawdzimy, czy uda się dzięki temu całkowicie pogodzić interesy kierowców i pieszych, a z drugiej, liczymy, że uspokojony ruch na ulicy Dietla, zachęci mieszkańców do spacerowania po Plantach.

Płynność ruchu zostanie zachowana

Obecna sytuacja na ulicy Dietla wskazuje, że nie ma przeciwwskazań, by parkowanie było możliwe cały dzień. Zarówno analizy ruchu samochodowego w oparciu o dane z kamer, obserwacja sytuacji wieczorami i w weekendy, wskazują, że parkowanie całodobowe nie będzie przeszkodą w płynnym ruchu na tej ulicy. Kierowcy sprawnie zjeżdżają z dwu pasów na jeden i nie dochodzi do długotrwałych zatrzymań ruchu.

Wprowadzenie możliwości zatrzymywania się przez cały dzień będzie też z pewnością testem dotyczącym wpływu dostępności ulicy dla samochodów na wielkość obrotów handlowych i usług. Miejsca postojowe na Dietla mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby mające interesy na samej Dietla, jak i dla tych, którzy wybierają się w głąb Kazimierza.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków