Budżet obywatelski 2018

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego do rozdysponowania jest dokładnie 12 mln 455 tys. zł, czyli o 310 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. Z tej kwoty na zadania ogólnomiejskie przypadnie nieco ponad 8 mln zł. Na zadania dzielnicowe zarezerwowano 4,5 mln.  A jakie zadania do tej pory zrealizował w ramach budżetu obywatelskiego ZIKiT? Ile wydano pieniędzy? I jak na przestrzeni ostatnich pięciu lat angażowali i nadal angażują się mieszkańcy? Sprawdźmy.

Budżet obywatelski 2018
Fot. Budżet obywatelski

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zwyciężyło 29 zadań (realizacją 25 zajął się ZIKiT, a 4 pozostałych powstała wówczas jednostka Zarząd Zieleni Miejskiej). W I edycji budżetu obywatelskiego do Zarządu infrastruktury Komunalnej i Transportu wpłynęła rekordowa liczba ponad 320 wniosków. Wśród zadań, na które oddano najwięcej głosów były te, które miały na celu poprawę infrastruktury rowerowej w mieście.

 

Powstały nowe ścieżki, zadaszono m.in. parking rowerowy w dzielnicy VIII

bo1bo1

postawiono stojaki rowerowe oraz dopuszczono jazdę rowerem po niektórych chodnikach. Głosowanie pokazało, że mieszkańcom zależało na ławeczkach i oświetleniu nad rzeką Białucha

bo1bo12

a także skwerem w dzielnicy XVII czy bezpiecznym przejściem na ul. Zarzecze. Wkrótce zazieleniły się ekrany akustyczne przy ul. Bobrzyńskiego, a ruch samochodowy na ul. Fredy udało się uspokoić

bo1bo123

Podsumowując pierwszą edycję budżetu obywatelskiego, można powiedzieć, że już wtedy mieszkańcy postawili na tworzenie atrakcyjnych miejsc w swoich dzielnicach, poprawę komfortu życia, zieleń, zdrowie i bezpieczeństwo. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu był w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego największym realizatorem zadań wybranych przez mieszkańców.

Rok później, podczas II edycji budżetu obywatelskiego do ZIKiT-u wpłynęło 311 wniosków. W okolicy Ronda Młyńskiego w Dzielnicy III Prądnik Czerwony zamontowano stację roweru miejskiego ze stojakami. A do przystanku Rondo Barei II poprowadziły wygodne schody

bo1bo124

Przy ul. Bronowickiej mieszkańcy postawili na zatoki parkingowe.

 

Pozmieniało się też na przystanku autobusowym Tyniec przy ul. Bogucianka. Na prośbę mieszkańców postawiono tam zadaszoną wiatę z ławeczką

 

W III edycji budżetu obywatelskiego Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu otrzymał do analizy 167 wniosków. Dodajmy - najwięcej ze wszystkich miejskich jednostek. Do realizacji skierowano 18 zadań, na kwotę 1. 818. 870 zł, w tym 15 zadań wspólnie z Radami Dzielnic Krakowa. Podczas tej edycji podjęte zostały zadania mające na celu ochronę przestrzeni dla pieszych. Z myślą o rowerzystach w Dzielnicy IV powstały 4 samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Dzięki projektowi nowej organizacji ruchu, lustrom drogowym i progom zwalniającym poprawiło się bezpieczeństwo na ul. Ślicznej. Lepiej wygląda też ulica Beskidzka, gdzie powstało doświetlenie przejścia dla pieszych, a na ul. Taklińskiego wyremontowano odcinek chodnika. Mieszkańcom zależało na poprawieniu nawierzchni chodnika i dojazdu przy bramie wschodniej cmentarza. I tak w ramach budżetu obywatelskiego ZIKiT wykonał nakładkę asfaltową na utwardzonej już ul. Darwina.

bo1bo125

Obecnie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotowuje się do realizacji 9 zadań, które wygrały w IV edycji Budżetu Obywatelskiego. To m.in. remont schodów przy Opolskiej, chodnik przy ul. Balickiej, montaż 18 samodzielnych stacji naprawy roweru w Dzielnicy IV Dębniki, remont chodnika przy ul. Taklińskiego w Krakowie, wymiana oświetlenie na Al. Róż, trasa rowerowa łącząca krakowskie parki.

 

Krakowianie od 1 marca po raz kolejny będą mogli za pośrednictwem platformy www.budzet.krakow.pl  składać swoje propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego. Na spotkania informacyjne, konsultacje i maraton pisania projektów mają miesiąc. Potem rozpocznie się  najważniejszy etap tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – głosowanie. A to nie tylko decydujący, ale i niezwykle emocjonujący moment dla mieszkańców naszego miasta. Po jego zakończeniu dowiemy się, które projekty finałowe zwyciężą w głosowaniu powszechnym.

 

Nowością w tym roku będzie wsparcie tzw. ambasadorów budżetu obywatelskiego przez młodzieżowych ambasadorów w szkołach.  W tym roku, podobnie jak było to podczas wcześniejszych edycji budżetu obywatelskiego, koszt zadań okołomiejskich nie może być wyższy niż 2.400.030 zł oraz niższy niż 25.000 zł.

 

Każdego roku wśród Krakowian rośnie świadomość, że głosowanie w budżecie obywatelskim to realny wpływ na wygląd najbliższej okolicy, szansa na poznanie nowych ludzi, zacieśnianie sąsiedzkich więzi, a przede wszystkim możliwość  realizacji swoich ambicji i pomysłów, dzięki którym Kraków zmienia się na lepsze.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków