Tymczasowa linia z myślą o uczniach

Po feriach uruchamiamy nową, tymczasową linię autobusową. Ma pomóc dzieciom w dojeżdżaniu do szkoły w okresie remontu ul. Cechowej. Tym bardziej, że młodzież szkolna może korzystać z komunikacji miejskiej nieodpłatnie.

Tymczasowa linia z myślą o uczniach
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Linia tymczasowa 769 kursowanie zacznie od poniedziałku, 26 lutego. To konsekwencja wniosków mieszkańców i obserwacji sytuacji prowadzonej przez inspektorów Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Remont ul. Cechowej oraz całkowite zamknięcie jej dla ruchu na odcinku między ulicami Łużycką i Niebieską (z wyłączeniem dojazdu do posesji) wymusiło zmianę organizacji kursów linii autobusowych. Zastępcze kursy i zmienione trasy okazały się niewystarczające dla uczniów szkoły podstawowej nr 27 z ul. Podedworze. Stąd linia 769, pomyślana głównie o uczniach tej szkoły.

Roboty prowadzone na ul. Cechowej to nie tylko wymiana nawierzchni, ale też sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Stąd konieczność zamknięcia ulicy. Układ ulic w rejonie nie pozwala niestety na łatwe wytyczenie objazdu dla autobusów, tak by omijały miejsce remontu bez znaczącej zmiany trasy. Okoliczne ulice są tam wąskie, a most na ulicy Podedworze nie jest w stanie przenieść ruchu autobusów. Dlatego zastępcze linie autobusowe poruszają się o wiele dłuższymi niż zwykle trasami.

Autobusy linii 769, które pojawią się na ulicach od poniedziałku, będą jeździć z Soboniowic, przez Kosocice do Piasków Wielkich, a stamtąd przez Rżąkę do ul. Wielickiej. Z Wielickiej wjadą w ul. Nowosądecką - uczniowie będą wysiadali na przystanku Piaski Nowe, odległego od szkoły o ok. 400 m. Autobusy te mają zapewnić dojazd do szkoły, więc ich rozkłady jazdy dostosowane są do rozkładów lekcji. Stąd kursy będą się odbywały co półtorej godziny, a nawet z dwugodzinną przerwą.

Pierwszy kurs z Soboniowic wyznaczono, tak żeby uczniowie mogli dojechać na pierwszą lekcję. Czas przejazdu z Soboniowic to ok. pół godziny. Z Kosocic ok. 20 minut. Ostatni autobus linii 769 odjedzie z rejonu szkoły o godz. 15.30

Dla uczniów z Kosocic i Piasków Wielkich linia powinna być przydatna, bo szkoła nr 27 to ich szkoła rejonowa, zaś zgodnie z obowiązującymi w Krakowie zasadami przysługują im nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków