Dziś uroczyste odsłonięcie rzeźby Juliusza Lea

Juliusz Leo – wybitny polityk, ekonomista i prezydent Wielkiego Krakowa doczekał się swojego upamiętnienia. Rzeźba wybitnego prezydenta stanęła już na skwerze u zbiegu ulic Józefińskiej i Nadwiślańskiej w sąsiedztwie kładki Ojca Bernatka. W oficjalnym odsłonięciu rzeźby o godz. 12 wezmą udział przedstawiciele władz miasta, Rady Dzielnicy XIII i rodziny prezydenta Juliusza Lea.

Dziś uroczyste odsłonięcie rzeźby Juliusza Lea
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Rzeźba Juliusza Lea zostanie odsłonięta w przededniu 100. rocznicy śmierci prezydenta. W wydarzeniu (zarówno w odsłonięciu rzeźby jak i naukowej konferencji, która odbędzie się 21 lutego w magistracie) będą uczestniczyć potomkowie prezydenta, w tym m.in. – Julius Leo René, który z czteroma muzykami – Morten Mosegaard, Mikkel Højlund Zacho, Rolf Perrson, Tage Højsgaard Hansen, zagra specjalnie skomponowany na tę okoliczność utwór „Fanfare for President Juliusz” i "A Hymn for Juliusz".

Rzeźba symbolizuje w postaci przesuniętych względem siebie bloków kamiennych połączenie w 1915 roku Podgórza z Krakowem. Tym samym włącza istniejący obelisk, upamiętniający 225. rocznicę założenia Królewskiego Miasta Podgórza, w tkankę pomnika Juliusza Lea. Postać prezydenta jest ukazana w jego charakterystycznej pozie – stojącego przy biurku. Dłonią dotyka blatu z ukazaną w płaskorzeźbie mapą Krakowa.

W trakcie uroczystości wystąpi Odeon Brass Quintet - duński zespół profesjonalnych muzyków wykształconych m.in. w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze oraz w Akademii Muzycznej w Odense, pracujących na co dzień jako wykładowcy na tychże uczelniach, grających w licznych duńskich profesjonalnych orkiestrach oraz w zespołach militarnych. Kwintet ma na swoim koncie liczne koncerty głównie na terenie Danii. Podczas uroczystości zespół wykona utwory specjalnie skomponowane z tej okazji przez puzonistę i prawnuka Juliusa René Lea dla prezydenta Juliusza Lea.

Juliusz Leo (1861–1918) był politykiem, prawnikiem, ekonomistą, posłem do Sejmu Krajowego. Od 1893 roku zasiadał w Radzie Miasta Krakowa, w latach 1901–1904 był wiceprezydentem Krakowa, a od 1904 roku do śmierci – prezydentem miasta. Na początku XX wieku doprowadził do realizacji idei Wielkiego Krakowa, czyli przyłączenia do miasta trzynastu wsi i gmin podmiejskich, a w 1915 roku do dołączenia Podgórza, będącego wcześniej samodzielnym miastem. Leo uporządkował też miejskie finanse, wykupił Wawel z rąk armii austro-węgierskiej, rozbudował sieć kanalizacyjną, wodociągową i tramwajową oraz utworzył jednostkę miejską, która zajęła się sprzątaniem ulic. Urządził Kraków na miarę nowoczesnych europejskich metropolii.

Z okazji 100. rocznicy śmierci Juliusza Lea – Miasto Kraków zaprasza w środę, 21 lutego, o godz. 9 do sali obrad na konferencję „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”.

Konferencji towarzyszyć będzie ekspozycja pamiątek po Juliuszu Leo z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie prezentowana we foyer Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego.

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przygotowuje wydawnictwo pokonferencyjne, które ukaże się w bieżącym roku.

Weź udział w konkursie o Juliuszu Leo

Warto pamiętać, że Kraków wraz Błoniami na początku XX wieku zajmował obszar jedynie ok. 6 km² i był zamieszkany przez ok. 103 tys. mieszkańców. Dzięki prezydentowi Juliuszowi Leo Miasto Kraków powiększyło swój obszar do ok. 47 km² – zwiększyło się zatem blisko ośmiokrotnie! Tym samym w Krakowie przybyło również mieszkańców – w 1914 roku było ich ok. 183 tys. 

Z inicjatywy prezydenta Lea do Krakowa przyłączono w całości 12 gmin wiejskich oraz fragmenty dwóch gmin wiejskich. Kraków połączył się również….  z jednym miastem.

Pytanie konkursowe – o jakie miasto chodzi?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć choćby na okolicznościowej wystawie plenerowej „Juliusz Leo i jego Wielki Kraków”, którą obejrzeć można przed Pawilonem Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2.

Do wygrania jest 10 zestawów nagród (każdy zawiera książkę „Rola Krakowa w odzyskaniu niepodległości” oraz zestaw upominków). Na odpowiedzi czekamy do 21 lutego pod adresem e-mail: konkurs.mk@um.krakow.pl. W tytule wiadomości prosimy napisać "JULIUSZ LEO".

„Juliusz Leo i jego wielki Kraków” – nowa wystawa

Przed Pawilonem Wyspiańskiego na placu Wszystkich Świętych można oglądać nową wystawę, która przybliży postać jednego z najwybitniejszych prezydentów Krakowa – Juliusza Lea.

Fakty z życia Juliusza Lea oraz jego dokonania zostaną przedstawiony w sposób lekki, humorystyczny, a momentami przewrotny – w sam raz na kilkuminutowy przystanek w spacerze po Starym Krakowie, który właśnie dzięki temu prezydentowi stał się wielki.

Wystawa odbywa się w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę śmierci Juliusza Lea. Organizatorem ekspozycji jest Kancelaria Prezydenta Krakowa.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków