Na dwóch kółkach przez zimowy Kraków

Rowerem przez Kraków w zimie? Pomimo mrozu, śniegu i pogody, która nie zachęca do rowerowych eskapad po mieście? Okazuje się, że dla krakowskich rowerzystów okres zimowy to pora roku jak każda inna!

Na dwóch kółkach przez zimowy Kraków
Fot. Krakow.pl

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, dzięki zamontowanym specjalnym liczydłom rowerowym w popularnych węzłach komunikacyjnych Krakowa, systematycznie zlicza i udostępnia miarodajne wyniki, dotyczące aktywności rowerzystów w mieście. Obecnie ZIKiT dysponuje 9 punktami pomiarowymi, które służą do mierzenia natężania ruchu rowerowego. Są to: Bulwary, Kotlarska, Mogilska, Wielicka, Wadowicka oraz nowe liczydła, uruchomione w ostatnim kwartale 2017 r.:  Dworzec Główny, Monte Cassino, Smoleńsk, Tyniecka.

Dzięki punktom pomiarowym wiadomo na przykład, iż od 1 do 18 stycznia br. przez miasto dokonano ponad 48 tysięcy przejazdów na rowerach, przy czym największe natężenie jednośladów można było zaobserwować w lokalizacji ulicy Mogilskiej (10 862 przejazdów), Kotlarskiej (6 831 przejazdów) oraz Monte Cassino (5 925 przejazdów) i Bulwarów Wiślanych (5 086 przejazdów). Najmniej popularna jest trasa przy ulicy Wielickiej.

Na intensywny ruch rowerowy w okresie zimowym z pewnością wpływ ma również to, iż Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które udostępnia rowery dla mieszkańców przez cały rok. Do dyspozycji krakowian i turystów na czas sezonu zimowego Wavelo oddało 550 rowerów.  Co więcej, aby zachęcić użytkowników do korzystania z jednośladów w tym okresie operator Wavelo – firma BikeU – przygotowała specjalną obniżkę cenową. Do końca lutego 2018 r. minuta jazdy w taryfie Pay As You Go kosztuje tylko 10 groszy, czyli prawie dwa razy mniej, niż zwykle. Efekt tej proekologicznej akcji widać w liczbach wypożyczeń rowerów. Od początku bieżącego roku było ich ponad 7 tysięcy! Na wypożyczonych jednośladach przejechano ponad 20 000 km w ciągu 18 dni. To naprawdę sporo biorąc pod uwagę fakt, iż według dotychczasowych statystyk to właśnie w miesiącach od grudnia do lutego obserwowało się zwykle widoczny spadek liczby rowerzystów na krakowskich ulicach.  

Cieszy więc fakt, iż tak często nawet w sezonie zimowym, rower wybierany jest jako alternatywa dla samochodu, czy to w drodze do pracy, czy też do centrum miasta. Warto podkreślić, iż Kraków naprawdę sprzyja fanom jednośladów. Mieszkańcy mają do dyspozycji ponad 220 km infrastruktury rowerowej, na którą składają się: drogi dla rowerów, ciągi pieszo-rowerowe, chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym, pasy rowerowe, kontrapasy oraz tzw. kontraruch rowerowy, gdzie dopuszczona jest jazda rowerem „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych.

ROWER ZIMA

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków