Kraków maksymalizuje wykorzystanie sieci tramwajowej

Komunikacja miejska w Krakowie będzie kolejny raz wzmocniona w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców. To także odpowiedź na ograniczenia ruchu aut w centrum. Od stycznia 2018 r. na najważniejszych trasach wzrośnie liczba kursów autobusów i tramwajów, pojawi się kilka nowych tras.  

 

Kraków maksymalizuje wykorzystanie sieci tramwajowej
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Projekt optymalizacji zakłada, że tramwaje będą teraz jeździć co 7-8 minut lub co 15. Linie 50 i 52 zachowają dotychczasową częstotliwość odjazdów, co 5 minut. Większość linii pojedzie częściej, bo co 7-8 minut zamiast dotychczasowych 10 oraz co 15 minut zamiast 20. Układ 7,5/15 będzie obowiązywał w godzinach szczytu oraz pomiędzy szczytami. Na głównych ciągach oczekiwanie na tramwaj będzie zatem trwało 2, maksymalnie 3 minuty. Najważniejszą zaletą nowej propozycji siatki tramwajowej jest zaoferowanie z każdej dużej pętli przynajmniej jednej linii, na której tramwaje jeżdżą z częstotliwością co 7/8 minut. To podnosi komfort podróży - przy takich częstotliwościach mieszkańcy w praktyce nie sprawdzają godzin odjazdów.

Wśród zmian dotyczących linii autobusowych bardzo ważną jest z pewnością utworzenie zupełnie nowej linii 114, która połączy z centrum miasta silnie rozbudowujące się osiedla Pod Fortem oraz rejon ulicy Chełmońskiego. Dodatkowo linia ta zwiększy liczbę kursów na trasie prowadzącej alejami Armii Krajowej, Trzech Wieszczów oraz ul. Kobierzyńską. To tam notowane są dziś największe grupy pasażerów. Poprawie ulegnie też oferta połączeń z Nowej Huty z innymi dużymi osiedlami. Ponadto wzmocnione zostaną poza szczytem wszystkie linie kursujące przez Aleje Trzech Wieszczów. 

Wyższa liczba kursów tramwajów i autobusów, oznacza że w budżecie miasta na komunikację przeznaczona zostanie większa kwota - wyższa niż dotąd o około30 mln zł (z czego 7,5 mln zł przeznaczone zostanie na zwiększenie kursów autobusowych).

Proces wzmacniania transportu miejskiego trwa od dwóch lat, ale dopiero zakończone w tym roku remonty (szczególnie ten na ul. Basztowej) umożliwiły zaproponowanie wszystkich działań. Skalę zmian najlepiej oddaje fakt, że liczba kursów tramwajów zwiększy się o około 10 proc. 

Po dokończeniu optymalizacji zmian dzięki wprowadzonym wzmocnieniom dodatkowo do ruchu zostanie skierowanych prawie 50 autobusów i 30 tramwajów.

Ten ruch ma podnieść komfort podróży po mieście i nakłonić jeszcze większą grupę do korzystania z komunikacji zbiorowej. Władze Krakowa nieustannie dbają o to, by po mieście poruszały się najnowocześniejsze tramwaje i autobusy, a teraz skupiają się, by było ich coraz więcej.

schemat 14.11

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków