ZIKiT wzmacnia bezpieczeństwo infrastruktury dla pieszych - z naciskiem na bezpieczeństwo dzieci

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu podejmuje szereg działań służących wzmacnianiu bezpieczeństwa pieszych w Krakowie. Obecnie jest to szczególnie istotne ze względu na okres zimowy i szybko zapadający zmierzch. Działania jakie realizuje ZIKiT to m.in.: uruchamianie nowych sygnalizacji przy przejściach dla pieszych, fluorescencyjne oznakowanie pionowe, oznakowanie poziome na jezdniach – czerwone pogrubione linie tuż przed zebrą. Szczególną troskę Jednostka przywiązuje do bezpieczeństwa najmłodszych, dlatego też pojawiły się skorygowane znaki drogowe na przejściach w pobliżu krakowskich szkół (Stare Miasto). Dodatkowo, mając na uwadze kierowców, modernizacji zostanie poddana sygnalizacja świetlna w miejscach, gdzie jezdnie przecinają tory tramwajowe.

ZIKiT wzmacnia bezpieczeństwo infrastruktury dla pieszych - z naciskiem na bezpieczeństwo dzieci
Fot.

Sygnalizacje przy przejściach dla pieszych

W dniu 30 listopada br. została uruchomiona sygnalizacja dla pieszych na ul. Armii Krajowej (na wysokości budynków biurowych). Zmiana organizacji ruchu w tym punkcie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo osób tam się poruszających. Decyzja o powstaniu w omawianym miejscu sygnalizacji oparta była na analizach i obserwacjach prowadzonych przez ZIKIT oraz wpływających wnioskach mieszkańców miasta. Pod koniec tego tygodnia planowane jest uruchomienie sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic: Kocmyrzowska – Bulwarowa. Pozwoli ona wyeliminować zdarzenia drogowe oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Z uwagi na dużą wypadkowość, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wnioskował także o ujęcie w przyszłorocznym budżecie finansowania budowy sygnalizacji świetlnej między innymi na skrzyżowaniu ulic: Jasnogórska – Gaik – Ojcowska; Zakopiańska – Faustyny; Al. Solidarności - Bulwarowa; Jasnogórska – Chełmońskiego; Olszyny – Lesista oraz na przejściu dla pieszych na Armii Krajowej (na wysokości hotelu Nowotel).

Konieczne są zintegrowane działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych na drogach. Dlatego też staramy się wprowadzać różne rozwiązania: nowe sygnalizacje, nowe oznakowanie poziome oraz pionowe. Wszytko po to,  aby pieszy był  bezpieczny na drodze. Cieszymy się, że udało się zadbać o jeszcze większe bezpieczeństwo najmłodszych, dzięki skorygowanym, bardziej widocznym znakom, które pojawiły się przy przejściach w bezpośrednim sąsiedztwie szkół. - powiedział Andrzej Mikołajewski,  Dyrektor w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Skorygowane znaki drogowe przy szkołach

Z uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych w listopadzie br. zostały zamontowane nowe, bardziej widoczne znaki ostrzegawcze przy przejściach dla pieszych, w pobliżu szkół. Dotychczasowe znaki zostały zastąpione dużą zespoloną tablicą ze znakiem D-6 „przejście dla pieszych” oraz „Agatką”, w celu zwrócenia szczególnej uwagi na dzieci. Znak jest fluorescencyjny, dzięki temu dobrze widoczny dla kierowców, co jest szczególnie ważne w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych. Montaż objął następujące ulice: Dietla – Sebastiana; Piłsudskiego – Retoryka; Straszewskiego – Smoleńsk; Starowiślna – Miodowa; Chmielowskiego – Wietora; Retoryka - Smoleńsk; Krowoderska – Słowiańska; Loretańska – Studencka; Rajska – Karmelicka; Michałowskiego – Kochanowskiego; Grabowskiego – Kochanowskiego (Dzielnica I Stare Miasto).

Modernizacja sygnalizacji ostrzegawczych

Trwają także prace nad modernizacją sygnalizacji świetlnych w miejscu przecięcia jezdni z torowiskiem tramwajowych (tzw. „przejazdówki”). Wymiana przede wszystkim wpłynie na komfort przejazdu dla tramwajów i kierowców. W trakcie modernizacji duży nacisk zostanie położony na to, aby priorytet w trakcie przejazdów otrzymywał tramwaj. W sumie uaktualnionych zostanie aż 12 takich punktów.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków