Strefa Ograniczonego Ruchu - Kraków dba o mieszkańców i kierowców

Kraków systematycznie wprowadza zmiany, które mają podnieść komfort życia mieszkańców. Od wtorku (5 grudnia) wprowadzamy zmiany na Kazimierzu, które zwiększą bezpieczeństwo pieszych oraz ułatwią życie zmotoryzowanym mieszkańcom dzielnicy. Link do interaktywnej mapy z znakami obowiązującymi w strefie.

Strefa Ograniczonego Ruchu - Kraków dba o mieszkańców i kierowców
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Statystyki za rok 2016 wskazują , że na 1000 mieszkańców Krakowa przypada 741 samochodów. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. W niektórych częściach miasta, jest to szczególnie dotkliwe - tak jak na Kazimierzu, gdzie pojawiają się kierowcy lokalni, inni krakowianie oraz turyści. W dni wolne od pracy jest to najbardziej uciążliwe. Znalezienie wolnego miejsca do parkowania nie jest łatwe.

Dlatego w dzielnicy zmieni się organizacja ruchu ulicznego, co z jednej strony ma podnieść poziom bezpieczeństwa pieszych: dzieci, spacerujących turystów, czy mieszkańców idących za sprawunkami, a z drugiej ułatwić parkowanie mieszkańcom tej części miasta. Intensywność ruchu ulicznego ma jednocześnie zmaleć.

We wtorek (5 grudnia), na obszarze Kazimierza obowiązywać będą już zupełnie nowe zasady ruchu. Dojazd do głównych ulic tego zabytkowego obszaru (Miodowej, Dietla, Krakowskiej, Dajwór, Starowiślnej) będzie możliwy dla wszystkich. Na węższe, wewnętrzne ulice, wjazd będą mieli mieszkańcy, dostawcy, taksówkarze oraz goście hotelowi.

Zmienią się też kierunki ruchu niektórych ulic, aby zniechęcić kierowców z zewnątrz do krążenia wokół dzielnicy. Odcinek ulicy Miodowej, między ul. Bożego Ciała i Brzozową, będzie jednokierunkowy (przejazd będzie możliwy w kierunku do ul. Starowiślnej), a na odcinku od Brzozowej do Starowiślnej zachowane będą dwa kierunki ruchu.

Zmiany wprowadzone będą również na ul. Wawrzyńca - tu bardziej znaczące. Wawrzyńca będzie teraz ulicą jednokierunkową, ale samochody będą się po niej poruszać odwrotnie niż dziś.  Ruch będzie prowadzony od ul. Dajwór do ul. Bożego Ciała - na odcinku między Dajwór, a Starowiślną utrzymany będzie ruch do Starowiślnej. To duża zmiana, ale ma uchronić kwartał przed kierowcami używającymi wąskich uliczek Kazimierza do tranzytu.

Jeden kierunek ruchu zostanie wprowadzony również na ul. Halickiej (od ul. Przemyskiej do ul. Miodowej). Dodatkowo na ul. Dietla, na skrajnych pasach pomiędzy ul. Krakowską i Starowiślną,  wyznaczone zostaną miejsca do parkowania dostępne nocami (pomiędzy godz. 20, a 7) i weekendy.

Wszystkie wprowadzane zmiany dokonywane są z myślą o mieszkańcach Krakowa, tak by nawet w najbardziej turystycznych dzielnicach, utrzymać komfort poruszania się po chodnikach i ulicach. Rosnąca popularność Krakowa wśród turystów sprawia, że władze miasta muszą coraz częściej szukać rozwiązań, które pozwolą zachować otwartość na gości i jednocześnie utrzymać atrakcyjność dzielnic turystycznych dla mieszkańców.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków