Wywiad z autorem pomnika prezydenta Juliusza Lea

W setną rocznicę śmierci prezydenta Juliusza Lea, 20 lutego 2018 roku odsłonięty zostanie jego pomnik. Monument ustawiony zostanie u wylotu kładki Bernatka. Oto rozmowa z prof. Karolem Badyną, który jest autorem zwycięskiej koncepcji pomnika prezydenta Juliusza Lea.

Wywiad z autorem pomnika prezydenta Juliusza Lea
Fot. prof. ASP, dr hab. Karol Badyna

Pomnik stoi w charakterystycznym miejscu – u wylotu kładki Bernatka. Czy jego umiejscowienie miało wpływ na koncepcję monumentu?

To był kluczowy element, który zaważył na całej koncepcji pomnika. Postanowiłem, że prezydent będzie patrzył na kładkę, która łączy Podgórze z Kazimierzem. A przecież to właśnie prezydentowi Leo zawdzięczamy powiększenie Krakowa. To on stworzył Wielki Kraków poprzez włączanie kolejnych dzielnic w tkankę miasta. I dlatego pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie pozwolić mu patrzeć na swoje dzieło – kładkę, która łączy dzielnice przez niego scalone z miastem.

Prezydent Juliusz Leo stoi niemal na samej ziemi. Dlaczego oparł się Pan pokusie umieszczenia go na wysokim cokole, jak np. prezydenta Józefa Dietla na pomniku przed magistratem?

W miejscu, gdzie stanie pomnik Lea, dominuje ruch pieszy, dlatego nie chciałem umieszczać postaci prezydenta na cokole. W ten sposób on również stał się „pieszym”. Stoi przy biurku opierając o niego rękę, drugą trzyma w kieszeni i wpatruje się w swoje miasto. Dzięki temu, że jego postać stoi tak nisko, mamy poczucie, że prezydent Leo jest jednym z nas. 

Jego postawa jest bardzo charakterystyczna – przypomina tę widoczną na jednym ze zdjęć.

Gdy przystępowałem do tworzenia koncepcji pomnika, pierwszą rzeczą było zapoznanie się z całą dostępną dokumentacją dotyczącą Juliusza Lea, w tym ze zdjęciami. Nie ma ich zresztą zbyt wiele. I rzeczywiście jedno ze zdjęć jest niemal skopiowane. To, na którym Leo stoi przy swoim biurku opierając się o nie jedną ręką i trzymając w kieszeni drugą.

A jak pomnik będzie się prezentował wieczorem i w nocy. W jaki sposób będzie oświetlony?

Miejsce, w którym stanie, jest już dobrze oświetlone, więc nie było potrzeby ustawiania dodatkowego podświetlenia. Zresztą nie jestem zwolennikiem oświetlania pomników z góry światłem punktowym. Dlatego pomnik prezydenta Lea będzie oświetlony lampami ledowymi poprowadzonymi w ziemi wzdłuż ścieżki, która biegnie obok niego układając się w kształt litery S. Dodatkowo jedna lampa led będzie umieszczona w blacie biurka, o które się opiera.

A jaka duża będzie figura prezydenta i z czego będzie wykonana?

Będzie to posąg wysokości 2,08 metra odlany z brązu wysokiej jakości. Biurko natomiast będzie wykonane z czarnego granitu polerowanego. Na nim i na stojącym obok obelisku znajdą się inskrypcje i herby Krakowa oraz Podgórza.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków