SOR na Kazimierzu

Kazimierz jest obok Starego Miasta najchętniej odwiedzaną przez turystów dzielnicą Krakowa. Każdego dnia jego ulicami przechodzi dziesiątki tysięcy pieszych. Aby podnieść ich bezpieczeństwo wprowadzona tam zostanie strefa ograniczonego ruchu.

SOR na Kazimierzu
Fot. ZIKiT

Statystyki mówią, że na 1000 mieszkańców Krakowa przypada 741 samochodów. W pewnych częściach miasta, tak jak na Kazimierzu, bardziej rzuca się to w oczy. Tam, szczególnie w dni wolne od pracy, do samochodów mieszkańców obecnych na ulicach dołączają samochody przyjezdnych - krakowian wpadających do restauracji, lub turystów głodnych legendy tej dzielnicy. O znalezienie wolnego miejsca do parkowania jest bardzo trudno.

Rosnąca ilość pojazdów sprawia, że poruszanie się po uliczkach Kazimierza staje się coraz bardziej kłopotliwe, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Stąd wziął się pomysł, by sprawdzić w tej dzielnicy nowe rozwiązanie regulowania ruchu samochodowego, który ułatwiłby funkcjonowanie zmotoryzowanych mieszkańców Kazimierza i pieszych odwiedzających tę dzielnicę.

W najbliższych tygodniach na obszarze Kazimierza wprowadzone zostaną więc nowe zasady ruchu, które z jednej strony pozwolą na większy komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców , a jednocześnie zmniejszą natężenie ruchu samochodów i podniosą bezpieczeństwo pieszych. Ci często mają problem z bezpiecznym przejściem przez ulicę, szczególnie gdy idzie o dzieci. Jednocześnie turyści będą mogli swobodniej odwiedzać najcenniejsze z ich punktu widzenia rejony Kazimierza.

mapa kazimierz spp

Dojazd do głównych ulic tego zabytkowego obszaru (Miodowa, Dietla, Józefa, Krakowska, Dajwór, Starowiślna) będzie możliwy dla wszystkich. Na mniejsze, wewnętrzne uliczki, wjazd będą mieli mieszkańcy, dostawcy, taksówkarze oraz goście hotelowi. Aby kierowców zniechęcić do krążenia po dzielnicy  fragment ulicy Miodowej, między ul. Bożego Ciała i Brzozową, będzie jednokierunkowy (przejazd będzie możliwy tylko w kierunku do Starowiślnej, na pozostałym odcinku pozostaną dwa kierunki, tak jak obecnie). Dodatkowo na ul. Dietla, na skrajnych pasach pomiędzy ul. Krakowską i Starowiślną,  wyznaczone zostaną miejsca do parkowania dostępne nocami (pomiędzy godz. 22, a 7) i weekendy.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków