11 listopada tramwaje na stałe wracają na skrzyżowanie ulic Długiej i Basztowej

W dniu Święta Niepodległości tramwaje na stałe wrócą do kursowania ulicą Długą. Jednak przez najbliższy tydzień konieczne będzie wstrzymanie przejazdu tramwajów po tej ulicy. Zmiana znacząco poprawi komfort podróży po Krakowie, jeśli samochody nie będą blokować przejazdu tramwajów.

 

11 listopada tramwaje na stałe wracają na skrzyżowanie ulic Długiej i Basztowej
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Od wielu lat władze Krakowa dbają, by w dniu Wszystkich Świętych i w okresie Zaduszek, jak największa liczba mieszkańców mogła wygodnie dojechać na cmentarze komunikacją zbiorową, zamiast tracić czas w korkach samochodowych. W tym roku reorganizacja komunikacji zbiorowej w tym czasie, była trudniejsza niż zwykle z powodu modernizacji ul. Basztowej. Wykonawca przebudowy, firma ZUE wyszła jednak naprzeciw oczekiwaniom krakowian i na trzy dni (31 października – 2 listopada) udrożnił przejazd tramwajów przez skrzyżowanie ulic Basztowej i Długiej, mimo trwających prac.

Ostatnie prace na skrzyżowaniu

Największe natężenie przejazdów na cmentarze krakowskie już za nami, dlatego od piątku (3 października) skrzyżowanie znowu zostanie wyłączone z ruchu. ZUE zajmie się uzupełnianiem nawierzchni betonowej w torowisku oraz układaniem asfaltu. Prace mają potrwać nie dłużej niż do 10 listopada. Wtedy też dojdzie do ostatecznego oddania skrzyżowania do ruchu. Na ul. Długiej pojawią się więc zarówno tramwaje, jak i samochody (na odcinku od ul. Filipa do ul. Basztowej), które będą mogły z Długiej skręcać w prawo.

Przywrócenie kursów tramwajowych po ul. Długiej na trzy dni w okresie zadusznym, dla niektórych kierowców było zaskoczeniem, co – niestety – doprowadziło do wstrzymania ruchu pociągów. – Prosimy kierowców o zwracanie uwagi na znaki drogowe. We wtorek jeden z kierowców zaparkował na środku torów tramwajowych na ul. Basztowej. Trudno go podejrzewać o złą wolę, ale ta niefrasobliwość była wielkim kłopotem dla pasażerów komunikacji miejskiej – mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. – Niedługo później źle zaparkowane auto wstrzymało ruch tramwajów na ul. Długiej. Kierowcy muszą szybko przypomnieć sobie, jak ważne jest właściwe parkowanie na tej ulicy.

Zmiany w kursowaniu komunikacji zbiorowej

Od soboty 11 listopada, dojdzie do ostatecznego przywrócenia ruchu tramwajów na odcinku: Teatr Bagatela – Dunajewskiego – Basztowa – Długa – Kamienna – Dworzec Towarowy. W dalszym ciągu wyłączony będzie ruch pojazdów na odcinku: Stary Kleparz – Basztowa – Dworzec Główny (oddanie całości ul. Basztowej do ruchu przewidywane jest w pierwszej połowie grudnia tego roku).

Po otwarciu skrzyżowania ruch linii tramwajowych zaplanowano na nowo:

* linia nr 7 – nadal jest zawieszona;

* linia czasowa 72 – zostanie zlikwidowana;

* linia 2 – będzie prowadzić po obecnej trasie objazdowej przez pl. Wszystkich Świętych do Cmentarza Rakowickiego;

* linia 4 – będzie poprowadzona nową trasą objazdową: z Bronowic Małych do Starego Kleparza, a następnie ul. Długą, Kamienną, tunelem do Ronda Mogilskiego i dalej po obecnej trasie do Kopca Wandy;

* linia 14 – tramwaje tej linii będą kursować na nowej trasie objazdowej: z Bronowic do Starego Kleparza, później ulicami Długą, Kamienną, tunelem do Ronda Mogilskiego, gdzie tramwaje wrócą na stałą trasę do Mistrzejowic;

* linia 18 –przywrócona na swoją stałą trasę;

* linia 24 – po obecnej trasie objazdowej: z Bronowic Małych do Teatru Bagatela, następnie ulicami Podwale, Franciszkańską do Poczty Głównej, gdzie tramwaje tej linii wrócą na stałą trasę do Kurdwanowa;

* linia 52 – zostanie przywrócona częstotliwość kursowania co 5 minut w godzinach szczytu w dni powszednie;

* linia 70 – kursować będzie na obecnej trasie: Mały Płaszów – Dworzec Towarowy bez zmian.

Linie autobusowe 124, 152, 154, 424, 502 nadal będą poprowadzone po trasach objazdowych. Linia 132 przywrócona zostanie na stałą trasę.

Zasady zachowania ważności biletów okresowych dostępne są na: www.kmkrakow.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków