Wavelo – podsumowanie roku działalności

23 października odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy rok funkcjonowania Wavelo – najbardziej przyjaznych użytkownikom rowerom w Polsce.  Podsumowania dokonał Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz  przedstawiciele firmy BikeU.

Wavelo – podsumowanie roku działalności
Fot. wavelo

Operatorem sytemu dostarczającego najnowocześniejsze rowery „czwartej generacji” w Krakowie jest firma BikeU. Rowery są bezpieczne, wygodne oraz łatwe do zlokalizowania (posiadają komputer pokładowy oraz GPS). W mieście do dyspozycji mieszkańców jest 156 stacji oraz 1500 rowerów. Użytkownicy  mogą wykupić abonament (określoną liczbę darmowych minut dostępną w ciągu dnia) lub zapłacić za rzeczywisty czas wypożyczenia roweru.

W czasie roku działalności Wavelo mieszkańcy Krakowa przejechali w sumie 2.5 mln kilometrów (spędzili na rowerach 260 tys. godzin). Do najbardziej popularnych stacji w systemie należą te zlokalizowane przy Galerii Krakowskiej, Teatrze Bagatela i Placu Wszystkich Świętych. W godzinach porannych użytkownicy najczęściej wypożyczają rowery na Rondzie Mogilskim, a wieczorem przy ul. Pawiej. Stacją docelową w obu przypadkach jest ta zlokalizowana na końcu ul. Szewskiej. Zdeklarował on również, że system jest przygotowany i będzie funkcjonował przez cały okres zimowy.

Od początku przyświecał nam cel, by rowery miejskie stały się integralną częścią systemu komunikacji w Krakowie. Tanie abonamenty, rozwinięte sposoby płatności dla wszystkich, solidne jednoślady, powiększający się obszar systemu – to wszystko sprawiło, że krakowianie pokochali Wavelo i zaczęli regularnie z niego korzystać. Na efekty nie trzeba było długo czekać – magiczną liczbę 2 mln przejechanych kilometrów osiągnęliśmy w niecałe jedenaście miesięcy – powiedział Marcin Jeż, Dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju, BikeU.

Przedstawiciel ZIKiT zaprezentował, jak wygląda rozwój „miękkiej” (zwanej też „niewidzialną”) infrastruktury rowerowej w Krakowie. Zaznaczył, że wkrótce Kraków dołączy do grona liderów w skali Polski, jeśli chodzi o liczbę ulic z wprowadzonym kontraruchem rowerowym i wyznaczonymi kontrapasami. Przedstawił informacje odnośnie trwających prac ułatwiających poruszanie się na rowerze (Śluza: na Czarnowiejskiej, Piłsudskiego przy Focha; Przejazdy: Kamienna, Łobzowska, Czysta-Reymonta, Most Dębnicki, Kościuszki, plac Bohaterów Getta, Józefińska).

Nie ma złej pogody na rower jest tylko nieodpowiedni strój - powiedział Marcin Wójcik, Dział ds.  Mobilności Aktywnej w ZIKiT.

Miniony rok pokazał, że przekazanie koncesji w ręce prywatnego operatora, w naszym przypadku - firmy BikeU, to naprawdę dobre rozwiązanie. Teraz czas pójść krok dalej. Sukces roweru miejskiego w obecnym wydaniu sprawił, że na ulicach pojawiło się wielu nowych rowerzystów. Do tych osób ZIKiT będzie kierował przez następny rok różne działania edukacyjne, które mają podnieść ich wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście.

Będziemy zwracać uwagę rowerzystów, aby przestrzegali następujących zasad:

  • Chodniki służą do chodzenia, nie do jeżdżenia
  • Zawsze jedź po prawej stronie, również na drogach rowerowych
  • Sygnalizuj zamiar a nie czynność
  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Pokonując skrzyżowania postaraj się o kontakt wzrokowy z kierującymi pojazdami
  • Zachowaj odstęp od krawężnika lub zaparkowanych aut – ok. 1 metr
  • Na ulicy z torowiskiem blisko krawężnika, jedź środkiem torowiska (ulice: Długa, Karmelicka, Zwierzyniecka)
  • Przecinając torowisko, postaraj się zrobić to po dużym kątem
  • Uważaj na pieszych
  • Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy
  • Jazda obok siebie jest dozwolona o ile nie utrudnia to ruchu innych pojazdów.

Przez kolejne miesiące ZIKiT chce skupić się, też na przypomnieniu, że niezależnie jaki środek transportu wybierzemy ostatecznie i tak wszyscy jesteśmy pieszymi. W propagowaniu tej idei, ma pomóc spot, który od poniedziałku będzie rozpowszechniany w Internecie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków