Komunikat archiwalny

Protest przeciwko zmianom w SPP

Dzisiaj odbędzie się kolejny protest przeciwko zmianom wprowadzanym w Strefie Płatnego Parkowania. Protestujący tym razem zablokują przejazd przez plac Wszystkich Świętych w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego – początek protestu pod magistratem zaplanowano na godzinę 17:00.

Protest przeciwko zmianom w SPP
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Protestujący domagać się będą od ZIKiT-u m.in. możliwie częstego stosowania wyjątku pozwalającego na zachowanie odstępu 1,5 metra na chodnikach. Pragniemy zauważyć, że ten postulat staramy się realizować od początku wprowadzania zmian w SPP, jeśli tylko przepisy prawa na to pozwalają. ZIKiT-owi nie wolno interpretować przepisów w sposób dowolny, musimy działać zgodnie z literą obowiązującego prawa. Jednak w uzasadnionych przypadkach zawsze interpretujemy przepisy z korzyścią dla mieszkańców Krakowa. I dokładnie tak działamy wyznaczając szerokość chodników w strefie.

Protest jest tym bardziej niezrozumiały, że przez cały czas prowadzone są spotkania konsultacyjne w dzielnicach, w tym z mieszkańcami poszczególnych ulic, gdzie zachodzą zmiany, dzięki czemu podawana przez organizatorów protestu liczba 3000 miejsc jest już nieaktualna. Działania ZIKiT-u planowane są w taki sposób, aby zapewnić kompromis wszystkim krakowianom - tym, którzy korzystają z samochodów, pieszym, rowerzystom a także pasażerom komunikacji publicznej. Przecież te grupy nie są od siebie odseparowane – kierowcy również chodzą piechotą, rowerzyści jeżdżą tramwajami a pasażerowie KMK przesiadają się do samochodów. Dlatego domaganie się uprzywilejowania tylko jednej grupy, czyli kierowców, jest nie tylko niesprawiedliwe, ale obróci się przeciwko nim samym gdy tylko wysiądą z samochodu i skorzystają z innej formy transportu.

 

Przypominamy jeszcze raz – korekta SPP jest wynikiem wprowadzenia w życie zaleceń pokontrolnych. Nakazują one doprowadzenia strefy do zgodności z przepisami. ZIKiT jako jednostka administracji samorządowej jest zobligowana do działania w świetle obowiązującego prawa. W tym kontekście staramy się wprowadzać zmiany w taki sposób, aby zachować możliwie wiele miejsc parkingowych. Zmiany nie polegają na prostej likwidacji miejsc, ale na kompleksowe, systemowej reorganizacji ruchu w strefie. Szczegółowo nasz pomysł na zmianę SPP opisaliśmy TUTAJ.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków