Nocne awarie spowodowane silnym wiatrem

Orkan Ksawery spowodował w Krakowie liczne szkody. Dziś w nocy ZIKiT odebrał około siedemdziesięciu zgłoszeń dotyczących uszkodzonej infrastruktury. Przez całą noc nasze ekipy pracowały, aby dziś rano przejazd do pracy nie sprawiał większych problemów.

Nocne awarie spowodowane silnym wiatrem
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Bardzo liczne były uszkodzenia sygnalizacji świetlnej. Na Kocmyrzowskiej zepsuły się światła na przejeździe przez torowisko, podobnie na pobliskiej ulicy Darwina. Awaria sygnalizacji dotknęła również skrzyżowanie ulicy Lubicz z Rakowicką a także Wielickiej z Wapienną. Silny wiatr zerwał sygnalizator na Okulickiego przy ul. Kupały – urządzenie wisiało na przewodach Sygnalizacja zgasła również na skrzyżowaniu Dietla ze Starowiślną, a na skrzyżowaniu przy Jubilacie zblokowała się na czerwonym świetle.

Wiatr uszkodził również znaki drogowe oraz latarnie uliczne.  Na ul. Dietla na wysokości numeru 49 znak drogowy przechylił się i groził wywróceniem. Na Miodowej 53 przewróciła się latarnia i uszkodziła stojący pod nią samochód. Dwie latarnie zgasły na ul. Janusza Supniewskiego.

Wiatr powywracał również bariery odgradzające prace drogowe. Tak było np. na ul. Westerplatte przy skręcie w Lubicz. Oraz na ul. ks. Ściegiennego.

Niektóre uszkodzenia spowodowały wstrzymanie ruchu tramwajowego. Tramwaj linii 24 nie mógł przejechać przez ul Nowosądecką, tramwaj linii 1 zatrzymał się na al. Pokoju na wysokości Plazy, a nieznany przedmiot zablokował przejazd przez ul. Piłsudskiego.             

ZIKiT otrzymał również liczne zgłoszenia o przewróconych drzewach: na deptaku przy 3 Maja, na Junackiej, przy ul. Na Kozłwóce oraz na al. Słowackiego przy Nowym Kleparzu. W takich przypadkach ekipy ZIKiT-u współpracowały z jednostkami straży pożarnej.

Większość awarii spowodowanych wichurą udało się usunąć przed porannym szczytem komunikacyjnym. Skutki silnego wiatru można na bieżąco zgłaszać do dyspozytorni ZIKiT-u – nr 12 616 7555

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków