Komunikat archiwalny

Modernizacja linii kolejowej – korzyści dla mieszkańców Krakowa

W Krakowie rozpoczęły się prace związane z remontem linii kolejowej E30 z Krakowa do Katowic. Inwestor, którym jest PKP PLK, przeprowadza kompleksową modernizację torów oraz wiaduktów kolejowych, co powoduje duże utrudnienia w ruchu ulicznym w północnej części Krakowa.

Należy jednak podkreślić, że ten remont to szereg korzyści dla mieszkańców naszego miasta!

Modernizacja linii kolejowej – korzyści dla mieszkańców Krakowa
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie
  • Powstanie nowoczesne połączenie kolejowe Krakowa ze Śląskiem, dzięki któremu zmniejszy się ruch samochodowy pomiędzy tymi aglomeracjami, w tym korki, które w godzinach szczytu tworzą się na bramkach poboru opłat na autostradzie A4.
  • Modernizacja jest kluczowa dla dalszego rozwoju kolei aglomeracyjnej łączącej ościenne miejscowości z Krakowem.
  • Po zakończeniu prac znacznie zwiększy się przepustowość wiaduktów, które – jak na ulicy Miodowej czy Łokietka - są obecnie zbyt wąskie i generują korki lub jak w przypadku Złocieniowej stworzą nową możliwość dla obsługi komunikacyjnej osiedla.

Dzięki współpracy ZIKiT, PKP PLK oraz Wykonawcy, udało się wypracować rozwiązania, które pozwolą ograniczyć uciążliwość prac modernizacyjnych dla ruchu ulicznego:

  • Pierwotnie na ulicy Prądnickiej miał funkcjonować ruch wahadłowy, ale udało się utrzymać ruch ciągły po jednym pasie w każdą stronę,
  • Ulice Łokietka i Kamienna miały zostać całkowicie wyłączone z ruchu, ale dzięki staraniom ZIKiT zostanie utrzymany na nich ruchu pieszy,
  • Ulica Kopernika miała zostać całkowicie zamknięta, ale udało się zachować przejazd dla karetek pogotowia, ponadto będzie na niej zachowane przejście dla pieszych i przejazd rowerowy. Utrzymane zostanie dojazd dla mieszkańców okolicznych posesji,

pp plk zamkniecia

Prace związane z modernizacją linii kolejowej zostały wprowadzone w koordynacji z innymi remontami w mieście. Np. zamknięcie ulic Kopernika i Miodowej nastąpi dopiero wtedy, gdy otwarte zostanie skrzyżowanie ulic Westerplatte i Lubicz a tramwaje powrócą na ulice Grzegórzecką.

 

4 września odbyło się spotkanie prezydenta Tadeusza Trzmiela z przedstawicielami PKP PLK oraz ZIKiT-u. Ustalono na im, że wszystkie prace modernizacyjne będą prowadzone przy maksymalnym uwzględnieniu potrzeb mieszkańców. Ruch na zamkniętych ulicach będzie dopuszczony w miarę możliwości i uzasadnionych potrzeb (w czasie świąt itp.). Ponadto inwestor zobowiązał się do utworzenia specjalnej informacji z infolinią dla mieszkańców, a ZIKiT zaproponuje zalecane objazdy zamkniętych ulic.
 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków