Początek roku szkolnego – koniec wielu uciążliwych objazdów

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego znacznie łatwiej będzie dotrzeć do centrum Krakowa. Jest to dobra informacja dla uczniów, którzy od 4 września będą dojeżdżać do wielu szkół, przede wszystkim średnich, zlokalizowanych w centrum Krakowa. Przywrócony został przejazd tramwajowy ulicami Lubicz i Westerplatte. Dotychczas tramwaje między dwoma częściami miasta musiały kursować przez tunel pod dworcem Kraków Główny lub przez estakadę nad dworcem Kraków Płaszów.

Początek roku szkolnego – koniec wielu uciążliwych objazdów
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Jeszcze przez około miesiąc będzie wstrzymany ruch tramwajowy na ul. Grzegórzeckiej. Przez dłuższy czas zamknięta będzie ulica Basztowa, a wkrótce rozpocznie się przebudowa węzła Stary Kleparz. Zostało przywrócone także kursowanie tramwajów do Nowego Bieżanowa oraz przez Rondo Kocmyrzowskie do Mistrzejowic i Os. Piastów. Trasą przez ulicę Lubicz i Westerplatte będą jechały linie tramwajowe 1, 4, 10, 19, 20, 22 i 52. Ze względu na ograniczoną przepustowość tego odcinka, linia 14 będzie nadal kursowała objazdem przez Nowy Kleparz i tunel. Natomiast linia 3 zostanie utrzymana na trasie objazdowej przez estakadę w Płaszowie i tunel pod dworcem Kraków Główny. Linia 19 z Borku Fałęckiego pojedzie od ulicy Starowiślnej przez ul. Westerplatte i Lubicz do Cmentarza Rakowickiego. Linie 1 i 52 będą tymczasowo kursowały z mniejszą częstotliwością niż w roku szkolnym. Linię 1 na odcinku Dąbie – Salwator będzie wspomagała linia czasowa 71 kursująca przez tunel, Nowy Kleparz i ul. Dunajewskiego. Na trasie z Nowego Bieżanowa do Czerwonych Maków P+R przez Pocztę Główną zostanie zachowana wspomagająca linia 73. Najszybsze połączenie wzdłuż ulicy Grzegórzeckiej wciąż będzie zapewniała zastępcza linia autobusowa 722, która pojedzie jednak na skróconej trasie z Ronda Grzegórzeckiego do Os. Podwawelskiego.

Jakie linie połączą główne punkty w śródmieściu Krakowa:

- dworzec Kraków Główny z Teatrem Bagatela: linia 4 z przystanku na ul. Lubicz albo linie 14 i 71 z tunelu;

- dworzec Kraków Główny z Filharmonią: linie 1, 4 i 20 z przystanku na ul. Lubicz albo linia 71 z tunelu;

- dworzec Kraków Główny z ul. Starowiślną: linia 19 z przystanków na ul. Rakowickiej lub Lubicz;

- Rondo Grzegórzeckie z Pocztą Główną: linie 1 i 20 przez Rondo Mogilskie i Dworzec Główny;

- Rondo Mogilskie ze Starym Kleparzem: linie 14 i 71 przez tunel i Nowy Kleparz.

- Pocztę Główna z Placem Inwalidów: linia 4 z przystanku na ul. Westerplatte i linia 24 z przystanku na ul. Starowiślnej.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków