Wymieniamy stare wiaty przystankowe

Trwa wymiana wiat przystankowych w Krakowie. W tym tygodniu planowany jest demontaż starych zadaszeń i przygotowanie fundamentów do montażu nowych konstrukcji na ul. Mackiewicza (przystanek Siewna Wiadukt w kierunku ul. Opolskiej), na ul. Piasta Kołodzieja (przystanek Kleeberga w kierunku Ronda Piastowskiego), na ul. Srebrnych Orłów (przystanek Rondo Piastowskie w kierunku osiedla Piastów) oraz w dwóch lokalizacjach na ul. Wiślickiej (przystanek Łęczycka  i przystanek Wiślicka w kierunku Mistrzejowic).

Wymieniamy stare wiaty przystankowe
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Na zdjęciu: wiata przed wymianą.

Kraków wymienia wiaty przystankowe, które mają już ponad 15 lat i są mocno wyeksploatowane. Do 2029 r. wymiana obejmie ponad 500 sztuk. W pierwszej kolejności wymieniane są najstarsze i najbardziej zniszczone obiekty. Wymiana jest dla miasta bezkosztowa, wykonuje ją firma, która w zamian za dochód z reklam umieszczonych w gablotach reklamowych na przystankach wymieni 500 sztuk zadaszeń oraz przez cały okres trwania umowy (tj. 250 miesięcy) będzie dbała o ich utrzymanie i ewentualne naprawy.

Najwięcej wiat, bo blisko 200, wymienionych będzie w ciągu pierwszych czterech lat – po 50 rocznie do 2018 roku. Koncesja obejmuje również odremontowanie i posadowienie wiat w nowych lokalizacjach, wybranych przez mieszkańców i ZIKiT, których w sumie będzie 125.

To jednak  wszystko w tym temacie. Obecnie ZIKiT przygotowuje postępowanie w celu zawarcia drugiej koncesji na wymianę wiat nie objętych poprzednią umową. Liczba wiat i inne szczegóły będą znane dopiero po wyłonieniu koncesjonariusza. Wymiana ma jednak odbyć się na takich warunkach jak obecna, czyli bez kosztów dla miasta i z obowiązkiem utrzymywania obiektów w zamian za reklamę w gablocie na przystankach.

W Krakowie już ponad 1100 przystanków jest zadaszonych, a wszystkich mamy 1800.

 

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków