Separatory na ul. Kalwaryjskiej - sąd odrzucił skargę na ZIKiT

Niemal dokładnie rok temu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wprowadził nową organizację ruchu na ul. Kalwaryjskiej, dzięki której tramwaje znacznie zyskały na punktualności, bo nie są blokowane przez samochody. Mimo, że pozytywne efekty tej zmiany odczuwają na co dzień pasażerowie, to i tak została ona zaskarżona przez grupę mieszkańców i przedsiębiorców z Podgórza. W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił tę skargę.

Separatory na ul. Kalwaryjskiej - sąd odrzucił skargę na ZIKiT
Fot. ZIKiT

W orzeczeniu sądu można przeczytać między innymi:

"Żaden przepis Prawa o ruchu drogowym ani też innej ustawy nie przyznaje osobie, która mieszka w budynku lub mieszkaniu przy drodze publicznej, czy też prowadzi w lokalu znajdującym się przy drodze publicznej działalność gospodarczą prawa do parkowania na tejże drodze publicznej."

oraz

"(...)jest faktem powszechnie znanym, że w centrum wielkomiejskim (a na takim terenie jest położona ulica K) nie przeznacza się w dzisiejszych czasach lokali na powierzchnie magazynowe czy też wystawowe dla towarów wielkogabarytowych, m.in. z uwagi na związane z tym koszty.
Powierzchnie magazynowe są najczęściej lokowane na przedmieściach i stamtąd towar jest dostarczany bezpośrednio do klienta. Istnieje możliwość wprowadzenia różnych rozwiązań w sytuacji, w której lokal użytkowy jest położony w strefie, w której obowiązują różnorodne ograniczenia w zakresie ruchu drogowego. Jest to fakt powszechnie znany, związany z ograniczonymi możliwościami parkowania w centrach dużych miast, z uwagi na natężenie ruchu drogowego oraz brak wolnej powierzchni do parkowania.
"

Pełny tekst orzeczenia.

Adres:
ul. Kalwaryjska, Kraków
mapa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków