Paski są lepszym sygnałem dla ptaków

Na przezroczystych ekranach akustycznych zamiast naklejek z drapieżnikami będą naklejane paski, które lepiej ostrzegają ptaki przed kolizją. Taką ochronę w porozumieniu z Komisją Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska stosuje teraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Pierwsze „ekrany w paski” widoczne są już np. na estakadzie Jacka Kaczmarskiego, na ul. Kotlarskiej oraz na estakadzie na ul. Jasnogórskiej. Obecnie oklejane są następne ekrany: na ul. Opolskiej i ul. Lublańskiej.

Paski są lepszym sygnałem dla ptaków
Fot. pixabay.com

Jak zauważyli ornitolodzy, paski umieszczone na szkle (naklejane na ekranach poziomo lub pionowo) pozwalają ptakom zauważyć przeszkodę wcześniej.

Sylwetki drapieżników natomiast nie są odbierane przez ptaki jako zagrożenie, tylko stały element przestrzeni. Ornitolodzy tłumaczą, że lecące ptaki mają do nich podobny stosunek, jak do liści, drzew czy innych obiektów. Nie spodziewają się zatem, że lecąc obok, natrafią na szklaną ścianę. Efekt jest spotęgowany, gdy w ekranie tak jak w lustrze odbija się krajobraz z zielenią.

 

 

 

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków