Kumulacja prac budowlanych w wakacje – jedyne sensowne rozwiązanie

W związku z licznymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanych od połowy lipca prac PKP PLK S.A. przy ul. Grzegórzeckiej i wieszczonymi, w związku z tym, trudnościami komunikacyjnymi informujemy, że największe utrudnienia trwać będą 6 tygodni, gdy jednocześnie zamknięte będą torowiska na ul. Grzegórzeckiej, Basztowej i Lubicz.

Kumulacja prac budowlanych w wakacje – jedyne sensowne rozwiązanie
Fot. Piotr Hamarnik

Takie rozwiązanie zostało wybrane celowo, by ochronić przed zbyt dużymi utrudnieniami mieszkańców Krakowa jesienią, szczególnie w październiku i listopadzie, gdy ilość pasażerów jest największa w skali całego roku. Przypominamy, że przebudowa wiaduktu kolejowego przy ul. Grzegórzeckiej potrwa w sumie 36 miesięcy, a te pierwsze kilka wakacyjnych tygodni poświęconych zostanie na takie przygotowanie fundamentów i torowiska, by PKP PLK S.A. nie musiało na długie okresy ponownie usuwać stamtąd ruchu tramwajów.

Co ważne komunikacja autobusowa, zarówno zastępcza jak i ta regularna, dzięki negocjacjom ZIKiT z przedstawicielami inwestora, zostanie na ul. Grzegórzeckiej utrzymana. Nie można też zapominać o tym, że 31 sierpnia wykonawca przebudowy ul. Basztowej otworzy dla tramwajów relację Westerplatte – Lubicz, co ułatwi poruszanie się po centrum Krakowa po rozpoczęciu roku szkolnego.

Jednocześnie nie można się zgodzić z doniesieniami prasowymi, że wcześniejsze rozpoczęcie prac na ul. Basztowej rozwiązałoby problem. Start robót nawet na początku wiosny również oznaczałby, że kumulacja zmian w organizacji ruchu wypadłaby na wakacje, czyli z punktu widzenia pasażerów nic to by nie zmieniło.

Nie jest prawdą również, że miasto mogło zrealizować to zadanie w zeszłym roku. Nie było to możliwe ze względu na odbywające się wtedy Światowe Dni Młodzieży – rezygnacja w tym czasie z ruchu tramwajów na ul. Basztowej przyniosłaby negatywne skutki dla setek tysięcy pielgrzymów poruszających się wówczas po Krakowie.

Dodatkowo nie wolno zapominać o zakazie ogłaszania przetargów na zadania współfinansowane przez Unię Europejską, wydanym przez Ministerstwo Rozwoju, związanym z niedostosowaniem polskiego prawa do znowelizowanych przepisów wspólnotowych. Taki zakaz obowiązywał od kwietnia do września zeszłego roku.

Przedstawiając powyższe wyjaśnienia pragniemy podkreślić, że kumulacja prac budowlanych, planowana na tegoroczne wakacje, to jedyne akceptowalne z punktu widzenia pasażerów i krakowian rozwiązanie. Jednocześnie zapewniamy, że będziemy dokładać wszelkich starań, by podczas tych 6 wakacyjnych tygodni, podczas których zamknięty będzie ruch tramwajowy na ul. Grzegórzeckiej, Komunikacja Miejska w Krakowa funkcjonowała najlepiej jak to tylko możliwe.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków