Bezpieczniej na pasach

Nie przy każdym przejściu dla pieszych możliwa jest budowa sygnalizacji świetlnej, ale na każdym powinno być bezpiecznie. W Krakowie pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają zwiększyć czujność kierowców i zapewnić większy komfort pieszym.

Bezpieczniej na pasach
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Niestety, niektórzy kierowcy dalej powodują śmiertelne zagrożenie, np. wyprzedzając na pasach inne pojazdy albo nie zatrzymując się przed przejściem, aby przepuścić pieszego. Budowa sygnalizacji nie zawsze stanowi antidotum na brak bezpieczeństwa, nie jest też możliwe aby sygnalizatory stały w każdej lokalizacji, chociażby z uwagi na geometrię drogi. Jest to również czasochłonne i kosztowne rozwiązanie.

Poziom bezpieczeństwa w rejonie przejść można zwiększyć w sposób znacznie prostszy, na przykład montując wyspy azylu rozdzielające pasy ruchu. Zmniejszają one liczbę pasów, które  musi jednorazowo pokonać pieszy, a poprzez wykonane odgięcia jezdni dodatkowo wyspy przyczyniają się do wolniejszej jazdy samochodów. Takie rozwiązanie ZIKiT zastosował już w wielu lokalizacjach, między innymi na ul. Obrońców Krzyża na wysokości ul. Anny Jagiellonki i przy placu Bieńczyckim, na ul. Bohomolca, na ul. Okulickiego przy szpitalu im. L. Rydygiera, na ul. Czarnowiejskiej czy ul. Centralnej. Obecność wysp przyczynia się także do tego, że kierowcy częściej ustępują pieszym pierwszeństwa.

Innym sposobem pozwalającym na poprawę bezpieczeństwa oraz widoczności przejść dla pieszych, który również stosowany jest w Krakowie, są tzw. przejścia aktywne (sign flash). Migające światła umieszczone np. pod znakiem D-6, informującym o pasach, połączone są z czujnikiem wykrywającym obecność pieszego przy przejściu, przez co kierowca otrzymuje kolejny sygnał, że musi zachować szczególną ostrożność. Takie oznakowanie jest zamontowane np. przy ul. Bieńczyckiej przy wjeździe na os. Kolorowe, na ul. Kocmyrzowskiej na wysokości os. Uroczego oraz na Armii Krajowej w rejonie węzła Balickiego.

Także na ul. Krowoderskiej przy skrzyżowaniu z ul. św. Teresy pojawiły się nowe znaki drogowe informujące o przejściu dla pieszych. Stare tarcze znaków zastąpiono nowymi z żółtym tłem fluorescencyjnym, które dodatkowo zwiększa efekt postrzegania znaku przez kierującego pojazdem. To jeszcze jeden sposób na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na pasach, który jest stosowany coraz częściej w Krakowie.

 

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków