Pomnik Mickiewicza w orzeszkach

Od kilku dni pomnik Adama Mickiewicza w Rynku Głównym otaczają rusztowania i ochronne siatki, co oznacza, że zapowiadane czyszczenie zabytku ruszyło pełną parą. Dosłownie i w przenośni, bo jednym z pierwszych zadań konserwatorskich było oczyszczenie zabrudzeń na monumencie parą wodną. Prace potrwają do końca czerwca. Ostatnio pomnik odnawiany był w 1998 roku.

Pomnik Mickiewicza w orzeszkach
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Dziś odbyła się komisja konserwatorska i pierwsza próba czyszczenia figur z brązu za pomocą sproszkowanych orzechów. Konserwatorzy sprawdzili także dokładnie stan zachowania obiektu. Okazało się, że figura Męstwa ma pęknięty miecz, a Poezji brakuje jednej struny w harfie.

Komisja zadecydowała, że pomnik będzie czyszczony bardzo delikatnie i tylko w zabrudzonych miejscach, tak aby nie zniszczyć historycznej patyny. Czyszczone będą zarówno elementy kamienne jak i postacie z brązu. Wszystko pod stałym nadzorem służb ochrony zabytków i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

W dodatku wieczorem w każdy poniedziałek pod pomnikiem organizowane będzie czytanie poezji Adama Mickiewicza z inicjatywy Ewy Bartkowiak ze Związku Literatów Polskich. Do akcji będą mogli włączyć się także mieszkańcy.

Prace konserwatorskie prowadzi Konsorcjum firm Renovatorium i Veridian. Z uwagi na sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbędzie się w Krakowie z początkiem lipca, czyszczenie potrwa do końca czerwca.

Przypominamy, że w  ubiegłym roku  kompleksową konserwację przeszedł Pomnik Grunwaldzki na Placu Matejki. Do odnowy wykorzystano 60 kilogramów ścierniwa, które powstało ze sproszkowanych łupin orzechów arachidowych oraz kilka kilogramów wosku. Na taki remont  Pomnik Grunwaldzki czekał 40 lat. Prace zakończyły się przed startem sezonu turystycznego – podobnie chcielibyśmy zrealizować prace przy pomniku w Rynku Głównym.

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków