Dokładne czyszczenie ulicy Lea

W przyszłym tygodniu rusza pilotażowa akcja oczyszczania z pyłów i zabrudzeń ulicy Lea w Krakowie. Aby była skuteczna, konieczne jest wprowadzenie dwugodzinnego zakazu parkowania (w godz. 20-22) na wskazanych odcinkach ulicy co tydzień, w każdy wtorek i każdą środę. Utrudnienia te są niezbędne, aby ulica została dokładnie oczyszczona, szczególnie w tych miejscach, które każdego dnia są niedostępne dla służb sprzątających z powodu stojących samochodów.

Dokładne czyszczenie ulicy Lea
Fot. ZIKiT

Od 25 kwietnia i w każdy następny wtorek po prawej stronie ul. Lea (patrząc od placu Inwalidów), a od 26 kwietnia i w każdą kolejną środę po stronie lewej, wprowadzony zostanie zakaz parkowania samochodów. Będą one obowiązywać od godz. 20 do godz. 22.

- Wcześniej nie było takiej możliwości, aby ulica została oczyszczona dokładnie i w całości. Zamiatarki mogły przejechać tylko przez środek ulicy, a ręczne wymiatanie kurzu i pyłów, nie sięgało pod zaparkowane auta. Teraz przy pomocy mieszkańców będziemy mogli wysprzątać ulicę kompleksowo  – mówi Piotr Odorczuk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie.

- W dniach, kiedy prowadzona będzie akcja prosimy kierowców o przeparkowanie swoich pojazdów. O zmienionej organizacji ruchu informować będą znaki. Mieszkańcom rozdane zostaną także ulotki informacyjne – dodaje Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu.

Ulica Lea została wytypowana do akcji  oczyszczania z pyłów jako pierwsza ulica w Krakowie, więc mieszkańcy tego terenu będą mogli pierwsi ocenić efekty takiego działania. Pretekstem są badania Akademii Górniczo-Hutniczej dotyczące czystości ulic, które wskazały jednoznacznie, iż problem zalegających pyłów jest dużo większy na tych ulicach, na których parkowanie dopuszczone jest na jezdni, a to z kolei ma wpływ na jakość powietrza i w dużym stopniu przyczynia się do powstawania smogu.

pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków