Takich lekcji nie można przegapić!

Akademia Mobilności ZIKiT to cykl bezpłatnych spotkań edukacyjnych organizowanych dla uczniów szkół podstawowych przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Mobilis i ZW Renoma. Podczas nich dzieci  poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, ruchu pieszego, jazdy rowerem i podróżowania komunikacją miejską. Spotkania odbywają się cyklicznie i wzięła w nich już udział ponad setka dzieci. Chętnych jest tak wielu, że terminy są już zarezerwowane do czerwca!

Takich lekcji nie można przegapić!
Fot. ZIKiT

Akademia mobilności odbywa się według scenariusza przygotowanego pod kątem małych uczestników. Dzieci przyjeżdżają do siedziby ZIKiT przy ul. Centralnej 53 w Krakowie specjalnym autobusem, który jest udostępniany dzięki uprzejmości firmy Mobilis. W trakcie podróży spotkają umundurowanych kontrolerów biletów z firmy Renoma. Kontrolerzy zapoznają dzieci z najważniejszymi zasadami przejazdu komunikacją miejską, przypominają na przykład, aby zawsze miały przy sobie ważną legitymację szkolną. Od września 2016 roku uczniowie szkół podstawowych w Krakowie mają zapewnione bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami, ale warunkiem jest właśnie posiadanie ważnej legitymacji.

- Dla naszej firmy jest bardzo ważne, aby dzieci zapamiętały, że kontroler biletów jest także ich pomocnikiem w podróży, podobnie jak dla osób dorosłych. Tym bardziej, że połowa krakowskich kontrolerów pracuje w mundurach, są więc  łatwiej rozpoznawalni i chętnie udzielają informacji pasażerom – mówi Sławomir Pujszo z ZW Renoma.

Lekcje organizowane są przez Zespół Mobilności Aktywnej i Zespół Prasowy ZIKiT w ramach Akademii Młodego Krakowianina. Całe wydarzenie trwa około 2,5 godziny.

- Otwieramy się na najmłodszych krakowian i sprawia nam to dużą radość, tym bardziej, że widzimy duże zainteresowanie ze strony dzieci – mówi Marcin Korusiewicz, dyrektor ZIKiT. - Na początku spotkania uczniom przekazywana jest informacja o działaniu naszej jednostki, następnie omawiane są newralgiczne sytuacje, jakie mają miejsce w ruchu drogowym a na  zakończenie odbywa się wizyta w Centrum Sterowania Ruchem, gdzie uczniowie poznają pracę inspektorów nadzorujących monitoring miasta – opisuje dyrektor ZIKiT.

Na koniec spotkania dzieci otrzymują drobne upominki, które pomogą im w bezpiecznym poruszaniu się po mieście, np. odblaskowe breloczki i opaski oraz gadżety ZIKiT.

Organizatorzy akcji są zgodni, że już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci pozytywnych postaw, które charakteryzują się myśleniem nie tylko o sobie, ale też o najbliższym otoczeniu:

 - Wykształcanie wśród najmłodszych świadomości, że podróżowanie środkami komunikacji miejskiej jest korzystne dla środowiska i przynosi wiele pozytywnych skutków, jest naszym zdaniem bardzo ważne. Mobilis z chęcią wspiera Akademię Mobilności ZiKiT, ponieważ wierzymy w edukację, a jednocześnie mamy okazję pokazania naszej kompleksowej usługi, jaką mamy możliwość dostarczać dla ZiKiT – mówi Magdalena Selder, dyrektor marketingu Mobilis Sp. z o.o.

akademia mobilnosci

 

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków