Pulsujące światła ostrzegają kierowców

Żółte, pulsujące na przemian światła ostrzegają kierowców na skrzyżowaniu ul. Dietla z ul. Augustiańską, że zaraz na przejście wejdzie pieszy. Takie rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo pojawiło się w tym miejscu we wtorek. Wcześniej kierowcy skręcający z ul. Dietla często w ostatniej chwili zauważali osoby wchodzące na zebrę. Mamy nadzieję, że teraz spokojnie zorientują się wcześniej.

Pulsujące światła ostrzegają kierowców
Fot. ZIKiT

Pulsacyjne urządzenia świetlne zostało zamontowane nad istniejącymi tarczami znaków. Urządzenie połączone jest z czujnikiem ruchu (zamontowanym pod tarczą) i uruchamia się w momencie, gdy ktoś zbliża się do przejścia dla pieszych. Dzięki temu kierowca dostaje wyraźny, dodatkowy sygnał do zachowania ostrożności.

Podobne rozwiązania sprawdziły się już w innych miejscach w Krakowie, np. na ul. Krowoderskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Szlak, na ul. Bieńczyckiej, ul. Balickiej przy pętli tramwajowej. W tej ostatniej lokalizacji urządzenie pulsacyjne zasilane jest energią słoneczną. W przypadku skrzyżowania ulic Dietla/Augustiańska nie było to możliwe, ze względu na zacienienie powodowane przez kamienice i drzewa na Plantach Dietlowskich.

migacze piesi

 

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków