Wyczyścimy pomnik Wieszcza

Do końca czerwca mają zakończyć się prace konserwatorskie przy pomniku Adama Mickiewicza w Rynku Głównym. Najważniejszym zadaniem będzie oczyszczenie zabrudzonych elementów kamiennych i figur z brązu, prawdopodobnie znowu za pomocą sproszkowanych łupin orzechów arachidowych, jak w przypadku Pomnika Grunwaldzkiego. ZIKiT ogłosił właśnie przetarg na odnowę zabytku.

Wyczyścimy pomnik Wieszcza
Fot. Kraków.pl

Największym problem są zanieczyszczenia wynikające z warunków atmosferycznych oraz pyłów, jak również zalegające ptasie odchody, naklejki i przyklejone gumy do żucia. Ponadto na fragmentach kamiennych widoczne są zielone zacieki, powstające przez wypłukiwanie z rzeźb brązu. Komisja konserwatorska zwróciła także uwagę na drobne ubytki w kamieniu i fugach oraz gdzieniegdzie widoczne pokrycie glonami.

Jeżeli chodzi o rzeźby z brązu to do usunięcia jest widoczna jest na nich czarna patyna. Prócz tego postać alegorii Męstwa ma poluzowane osadzenia grotu. Widoczne są także przetarcia na przedramieniu „Poezji” i nodze „Męstwa”, prawdopodobnie od dotyku ludzi.

Prace powinny zakończyć się przed lipcową sesją Komitetu Światowego Dziedzictwa, która odbędzie się w Krakowie. Spodziewamy się gościć wtedy 1000 delegatów ze 190 krajów. Kraków jest na liście UNESCO od 1978 roku.

W ubiegłym roku ZIKiT zlecił prace konserwatorskie przy Pomniku Grunwaldzkim, który nie był odnawiany od 40 lat. Do oczyszczania obiektu zużyto m.in. 60 kg ścierniwa z orzechów arachidowych.

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków