Jaki jest Twój pomysł na Kraków?

Ruszyła kolejna edycja „Budżetu Obywatelskiego”. Przez cały marzec 2017 r. mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na zadania dzielnicowe i ogólnomiejskie. Zachęcamy wszystkich do aktywności! Zwycięskie zadania będą realizowane i finansowane z budżetu miasta i dzielnic od 2018 roku.

Jaki jest Twój pomysł na Kraków?
Fot. Magiczny Kraków

Jesteśmy zadania, że to mieszkańcy są najlepszymi obserwatorami miasta, mają świeże spojrzenie i wiedzą, czego najbardziej potrzeba w ich okolicy. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu ten potencjał może zostać lepiej wykorzystany. Wypełnione wnioski z pomysłami można zgłaszać do 31 marca, ale najpierw należy zalogować się i założyć konto na platformie budzet.dialoguj.pl.

Zanim złożymy wniosek, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, które pomogą przejść pozytywnie proces weryfikacji. Zadania muszą być realizowane na ogólnodostępnych przestrzeniach lub jeśli dotyczą organizacji kursów, szkoleń itp., muszą zapewniać otwarty nabór. Propozycje zadań nie mogą być sprzeczne z obowiązującym prawem miejscowym, jak również być realizowane na gruntach nie należących do gminy. Powinny dotyczyć pomysłów, które mogą być realizowane w całości. Istotne jest także, aby nasz wniosek poparty został co najmniej 15 podpisami mieszkańców dzielnicy lub miasta, w zależności czy jest to projekt dzielnicowy czy ogólnomiejski.  Więcej informacji przeczytacie TUTAJ

Ważną sprawą przy składaniu wniosku jest także oszacowanie kosztorysu zadania. Pomocne w tym będą szacunki podane w Cenniku Budżetu Obywatelskiego [ZOBACZ]. Można się tutaj np. dowiedzieć, że metr kwadratowy nakładki drogowej kosztuje ok.35-65 zł, nowego chodnika 250-450 zł, a zamontowany stojak rowerowy od 200 do 500 zł.

Na koniec warto także zapoznać się z najważniejszymi terminami tegorocznej odsłony Budżetu Obywatelskiego:

1-31 marca to czas zgłaszania wniosków z propozycjami zadań;

do 31 maja przeprowadzona będzie formalna oraz prawna weryfikacja wniosków;

2 czerwca wyniki zostaną ogłoszone w Internecie;

3-7 czerwca to czas na zgłaszanie ewentualnych odwołań (które zostaną rozpatrzone do 9 czerwca);

12 czerwca zostanie ogłoszona lista zadań, które następnie będą poddane głosowaniu przez mieszkańców (czas głosowania: 17-30 czerwca).

 

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków