Nowa ochrona dla zabytkowych murów fortu

Około 90 tys. zł kosztują prace przy zadaszeniach, które właśnie są wymieniane nad murami Fortu przy Rondzie Mogilskim. Nowe zabezpieczenie będzie lepiej chronić zabytkowy obiekt przed opadami, wilgocią i zniszczeniem. Prace potrwają około 1,5 miesiąca i prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Nowa ochrona dla zabytkowych murów fortu
Fot. ZIKiT

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zadaszenia wykonane są z drewna i płyt OSB. Zakres prac obejmuje rozbiórkę zniszczonych elementów zabezpieczających, wbudowanie odspojonych elementów muru oraz montaż nowego zadaszenia. Ostatnim  etapem będzie impregnacja elementów drewnianych i wykonanie zabezpieczenia z siatki stalowej.

Daszki nad murami mają być rozwiązaniem tymczasowym dopóki  nie zostaną zrealizowane koncepcje zagospodarowania miejsca – dla kaponiery południowej i północnej, również zaakceptowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na razie brakuje jednak na to środków finansowych zabezpieczonych w budżecie miasta (ponad 3 mln zł). ZIKiT wnioskuje o nie każdego roku.

Fort Reditowy Lubicz (źródło: Polskaniezwykła.pl) został zbudowany w latach 1856-1859. Był częścią Twierdzy Kraków. W latach 50. XX wieku został rozebrany. Fundamenty obiektu zasypano a na ich miejscu powstało Rondo Mogilskie. Po przebudowie ronda w 2007 roku odsłonięto, zabezpieczono i odnowiono fundamenty bastionu, które można oglądać przechodząc przez centralną część ronda.

 

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków