Więcej miejsc postojowych dla niepełnosprawnych

W styczniu, w centrum Krakowa, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu  wyznaczył  kolejną, dwusetną kopertę, tym razem przy ulicy Szlak.  Mamy nadzieję, że dzięki temu nasze miasto będzie jeszcze bliżej potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokalizację wszystkich takich miejsc można sprawdzić TUTAJ.

Więcej miejsc postojowych dla niepełnosprawnych
Fot. ZIKiT

Tylko wewnątrz I obwodnicy miasta mamy obecnie wyznaczone 42 takie stanowiska, na Kazimierzu – 45, a na ulicach między I a II obwodnicą – 110. Do tego dochodzą 3 wyznaczone koperty na pozostałych ulicach Dzielnicy I „Stare Miasto”. Łącznie w centrum jest ich zatem 200. Wyznaczane są najczęściej w rejonach budynków użyteczności publicznej (urzędy, przychodnie, szpitale, muzea, gabinety rehabilitacji, szkoły i placówki integracyjne, apteki itp.) a także w pobliżu miejsc zamieszkania osób niepełnosprawnych.

Koszt wyznaczenia jednego takiego stanowiska to niecałe 500 zł i wiąże się z ustawieniem znaków pionowych: D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” oraz tabliczki T-29 „tabliczki informującej o miejscach dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się”, jak również znaku poziomego P-20 „koperta”. Raz do roku inspektorzy ZIKiT sprawdzają czy koperty namalowane na ulicach są wyraźne. Już wiadomo, że w tym roku na wiosnę odmalowane zostaną te przy ul. Powiśle i Wróblewskiego.

Przypominamy, że o wyznaczenie „koperty” w pobliżu miejsca zamieszkania, może wystąpić do ZIKiT-u każdy mieszkaniec z orzeczeniem niepełnosprawności ruchowej (R). Pełna procedura dostępna jest TUTAJ

Warto także pamiętać, że za nieprawne zajęcie miejsca dla osób niepełnosprawnych, grozi mandat w wysokości 800 zł.

 

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków