Podgórskie schody inspirują

W grudniu ubiegłego roku Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy schodów, będących przedłużeniem ulicy Śliskiej w Starym Podgórzu. Skala zainteresowania przeszła nasze oczekiwania, gdyż do konkursu zgłosiło się (i zostało zakwalifikowanych) aż 85 pracowni architektonicznych. Na konkursowe prace czekamy do 24 marca!

Podgórskie schody inspirują
Fot. ZIKiT

Podgórskie schody, pomiędzy ul. Kalwaryjską a ul. Zamoyskiego, znajdują się w malowniczym miejscu i mają szansę stać się wizytówką dzielnicy. Niestety w ciągu ostatnich lat ich stan znacznie się pogorszył, dlatego ogłoszony został konkurs. Już wiadomo, że chęć uczestnictwa w nim zgłosiło 85 osób i pracowni, m.in. z Krakowa, Warszawy, Katowic, Poznania i Kielc.

- Spodziewałem się zainteresowania tym konkursem, choć nie na taką skalę – komentuje Rafał Zawisza z SARP, sekretarz konkursu. – Zgłosiły się pracownie z całej Polski, w tym jedna współpracująca z firmą z USA. Choć nie są to największe pracownie, to wśród kandydatów mamy kilka rozpoznawalnych nazwisk, laureatów innych konkursów – dodaje.

Być może za popularnością ogłoszenia przemawia to, że w tym konkursie tak naprawdę  główne nagrody są dwie: zdobywca I miejsca otrzyma 10 tys. zł oraz zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki dotyczących przygotowania dokumentacji projektowej. Druga nagroda wynosi 7.500 zł, a trzecia III – 5.000 zł. Będą też przyznawane wyróżnienia o wartości: 2.500 zł.

Na projekt i przebudowę schodów są także zarezerwowane środki finansowe: w 2017 roku jest to 250 tys. zł, w 2018 r. - 1 mln zł.

Finał i rozstrzygnięcie konkursu, publiczne ogłoszenie wyników oraz otwarcie wystawy pokonkursowej zaplanowane są na 7 kwietnia 2017 roku. Prace oceni sąd konkursowy obradując w składzie: Przewodniczący Michał Szymanowski – SARP Kraków, Paweł Wieczorek (SARP Kraków), Maciej Kowalczyk (SARP Warszawa), Grażyna Fijałkowska (Radna Miasta Krakowa), Jacek Bednarz (Przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Stare Podgórze), Piotr Pakaszewski (Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie), Piotr Chuchacz (MPOIA Kraków, SARP Kraków).

Więcej informacji TUTAJ

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków