Przepis na dobrą nakładkę

Program remontów nakładkowych ruszył w Krakowie w 2013 r., sprawdził się, i od tej pory ZIKiT każdego roku naprawia w ten sposób kolejne ulice. Obecnie przygotowujemy się do kolejnych remontów. Zanim jednak zostaną ogłoszone przetargi, wykonamy odwierty rdzeniowe konstrukcji nawierzchni, dzięki którym precyzyjnie ocenimy skład i budowę dróg jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Przepis na dobrą nakładkę
Fot. ZIKiT

Najbliższe badania drogowe prowadzone będą od piątku (20 stycznia) do środy (25.01) w godz. 10-14 na ul. Ułanów, al. Andersa, ul. M. Dąbrowskiej, ul. Broniewskiego, ul. Ks. Jancarza, ul. Pędzichów, ul. Mackiewicza, ul. Lea, ul. Mazowieckiej oraz ul. Szwedzkiej.

- Badania nie są uciążliwe dla kierowców. Wykonanie jednego odwiertu  trwa około 15 minut i na tę chwilę blokujemy jeden pas. Zazwyczaj czynność jest powtarzana na każdym pasie w obu kierunkach jazdy – mówi pracownik ZIKiT z Sekcji Badań Drogowych.

Badania są pomocne na etapie przygotowań do remontu nakładkowego, ponieważ dostarczają wiedzy na temat konstrukcji i grubości nawierzchni, co pozwala na precyzyjne określenie zakresu prac, np. głębokości frezowania czy wielkości nakładki. Po każdym wykonanym odwiercie zostaje otwór o średnicy 10 cm, głębokości ok. 10-15 cm, który następnie zalepiany jest asfaltem. Pobrane próbki nawierzchni badane są jeszcze w laboratorium.

Warto także wiedzieć, że  odwierty rdzeniowe nawierzchni wykonywane są przez ZIKiT ponownie już po nałożeniu nakładek. Pozwala to stwierdzić, czy remont został prawidłowo wykonany i czy użyte zostały odpowiednie materiały.

W 2016 r. ZIKiT wyremontował około 400 tys. m kw. jezdni i 200 tys. m kw. chodników, co w sumie kosztowało 60 mln zł. System nakładkowy stosowany był tam, gdzie niekonieczna była wymiana podbudowy czy uzbrojenia. Takie naprawy trwają krócej i mniej kosztują, przy zachowaniu wysokiej jakości remontu i komfortu jazdy dla kierowców.

 

odwierty2

 

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków