Rowerzyści zimy się nie boją

Od połowy listopada, w pięciu lokalizacjach w Krakowie, zliczani są rowerzyści, którzy przemierzają nasze miasto na dwóch kółkach. Pierwsze wyniki będą tym ciekawe, że pokażą skalę zainteresowania tym środkiem transportu w czasie zimy. Już wiadomo, że w grudniu ubiegłego roku, ulicą Mogilską przejechało 16 tysięcy rowerzystów, czyli całkiem sporo.

Rowerzyści zimy się nie boją
Fot. Kraków.pl

- W porównaniu z innymi miastami, już na pierwszy rzut oka widać, że nie mamy powodów do kompleksów. Wyniki tych pomiarów są dostępne dla wszystkich na stronie http://rowery.zikit.pl/liczydla-rowerowe/ a w przyszłości pokażą jak zwiększa się ruch rowerowy w mieście  – mówi Marcin Wójcik z ZIKiT.

Pętle automatycznego pomiaru ruchu rowerowego zostały zamontowane na Bulwarze Kurlandzkim, ulicy Kotlarskiej, ul. Mogilskiej, ul. Wadowickiej i ul. Wielickiej. Rekordowym dniem okazał się 22 listopada, kiedy ulicą Mogilską przejechało aż 1600 rowerzystów, a już w ciągu całego grudnia było ich dziesięć razy więcej.

Jak widać krakowscy rowerzyści nie boją się zimy, a niektórzy nawet przyznają, że wolą tę porę roku od gorącego lata, bo dzięki odpowiedniej odzieży (bynajmniej nie za ciepłej), mają większy komfort jazdy niż w upale. W zimowym stroju rowerzysty najcieplejsze powinny być  rękawiczki, czapka i obuwie, a kurtka dobrze zakrywać plecy, ale nie przegrzewać. Wskazane jest także częstsze smarowanie łańcucha i czyszczenie roweru. I oczywiście bezpieczna jazda, ale ta zasada obowiązuje przez cały rok, zarówno rowerzystów jak i jadących obok kierowców.

Warto także wspomnieć, że w Krakowie rower miejski – Wavelo, jest teraz gotowy do wypożyczenia przez 365 w roku. Zachęcamy wszystkich do  zimowych podróży rowerowych po Krakowie! Więcej informacji: https://wavelo.pl.

 

Fot. Montaż pętli w listopadzie

czujnik rowery

 

Pokaż metkę
Autor: zikit
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków