ZIKiT dla seniorów

Już po raz szósty Gmina Miejska Kraków wraz z Samorządem Województwa Małopolskiego realizuje akcję „Miejsce przyjazne seniorom”. Podczas tegorocznej gali finałowej, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, wyróżnienie otrzymał także Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. ZIKiT od lat prowadzi szereg działań, aby przestrzeń Krakowa była przyjazna dla wszystkich mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych, niepełnosprawnych. Dziękujemy za to ważne wyróżnienie, które będzie teraz dla nas dodatkową motywacją!

ZIKiT dla seniorów
Fot. Wiesław Majka

Wśród ułatwień dla osób mających problemy z poruszaniem się są np. montowane windy (np. na Rondzie Czyżyńskim, Rondzie Mogilskim, przy estakadzie Lipska – Wielicka), modernizowane przystanki (np. przekształcane w przystanki wiedeńskie) i torowiska, tak aby były przystosowane do taboru niskopodłogowego. Rośnie liczba tablic elektronicznych i komunikatorów głosowych w komunikacji miejskiej i na przystankach. Ponadto ZIKiT prowadził akcję „Ustąp miejsca, pokaż klasę” zachęcającą pasażerów do większej życzliwości dla osób, które powinny podróżować na miejscach siedzących. Piktogramy z tej akcji są widoczne w autobusach i tramwajach do dziś. 

Także w Krakowie działają już cztery Punkty Informacji Miejskiej (na Rondzie Mogilskim, w przejściu podziemnym przy pl. Bohaterów Getta, przy Politechnice Krakowskiej oraz w ZIKiT przy ul. Centralnej 53), w których zaczerpnąć informacji mogą wszyscy mieszkańcy, ceniący sobie bardziej bezpośrednią rozmowę niż np. poszukiwanie odpowiedzi w internecie. Udoskonalony został także kontakt telefoniczny z numerem telefonu dyspozytorni (12 616 75 55), dostępnej przez całą dobę. 

W lutym 2016 r. Rada Krakowskich Seniorów zaprosiła na posiedzenie w magistracie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Omawiane były zagadnienia i problemy, które utrudniają życie osobom starszym. – Spotkanie było udane i obie strony dobrze się do niego przygotowały. Zależy nam, żeby pokazać, że orientujemy się w sprawach miasta, a także przedstawić postulaty, dzięki którym Kraków stanie się miastem jeszcze bardziej przyjaznym dla osób wieku senioralnym – mówił Stefan Jucha z Rady Krakowskich Seniorów.

– To właśnie ZIKiT jest kluczową jednostką miejską, która jest blisko problemów osób starszych, takich jak wygodne chodniki, transport publiczny przyjazny dla seniorów, czy powszechnie dostępne toalety. Liczymy, że to spotkanie będzie początkiem dalszej współpracy – mówiła wtedy Anna Okońska-Walkowicz, doradca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralne

 

Gdzie w Krakowie są już przystanki wiedeńskie?

Przystanek „Lubicz” (2 perony); przystanek „Urzędnicza” (2 perony  w ciągu ul. Królewskiej); przystanek „Teatr Bagatela”  (1 peron na wlocie od ul. Podwale, 1 peron na wlocie od ul. Dunajewskiego); przystanek „Stary Kleparz” – (1 peron na wlocie od strony ul. Basztowej od teatru Bagatela); przystanek „Dworzec Główny” – (1 peron na wlocie od ul. Lubicz).

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków