Rozbudowa alei 29 Listopada

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich kierowców, którzy przemieszczają się z północnego Krakowa do centrum miasta i niestety utykają w korkach. Już dziś (tj. wtorek, 29 listopada) zostanie podpisana umowa na dofinansowanie rozbudowy alei 29 Listopada. Zadanie w większej części zostanie dofinansowane z UE kwotą 150 mln zł.

Rozbudowa alei 29 Listopada
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

W chwili obecnej trwa postępowanie przetargowe i już 19 grudnia planowane jest otwarcie przetargu na wykonawcę. Warto zauważyć, że po rozbudowie aleja zostanie poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku, a miejscami jeszcze o buspas. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w tej części Krakowa.

Przebudowa obejmie odcinek od ul. Opolskiej do granic miasta. Przetarg ogłoszony w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zakłada wykonanie projektu w ciągu roku oraz realizację inwestycji w dwa lata, czyli zakończenie prac na przełomie 2019 i 2020 roku.

- Jest to duża inwestycja, która wymagała starannego przygotowania. Oprócz rozbudowy alei, obejmie także przebudowę dwóch obiektów kolejowych, więc będzie to kosztowne zadanie, ale mamy także świadomość, że bardzo cenne dla mieszkańców - mówi Marcin Korusiewcz, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Aby ułatwić zjazd ze skrzyżowań, zostaną wydzielone pasy do lewoskrętu lub drogi serwisowe. Wszystkie przejazdy przez jezdnie zyskają sygnalizację świetlną.

- Parametry drogi zostały dostosowane do istniejących potrzeb i natężenia ruchu. Ponadto po obu stronach ulicy powstaną ciągi piesze i ścieżki rowerowe. Natomiast na odcinku od pętli tramwajowo-autobusowej do granic miasta zostaną wydzielone dodatkowo buspasy – dodaje Krzysztof Migdał z ZIKiT.

Co ważne, na czas prac budowlanych, ruch na al. 29 Listopada zostanie utrzymany, choć oczywiście nie unikniemy utrudnień. Koszt prac szacuje się na ok. 200 mln zł.

Inwestycja jest szczególnie ważna dla mieszkańców Krowodrzy Górki i Górki Narodowej, którzy oprócz możliwości dojazdu do centrum tramwajem w ramach zadania „Budowa linii tramwajowej Krowodrza Górka-Górka Narodowa”, zyskają również szybsze połączenie drogowe. Będzie ono miało także korzystny wpływ na usprawnienie ruchu przy wjeździe i wyjeździe z Krakowa. Po zakończeniu trwającej inwestycji na ul. Igołomskiej, wykonaniu rozbudowy al. 29 Listopada, kolejną trasą wylotową z Krakowa, która wymaga przebudowy, będzie jeszcze ul. Kocmyrzowska.

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków