Piętrowy parking rowerowy

Nowy parking rowerowy pojawił się przy Dworcu Głównym – pod estakadą na ul. Wita Stwosza, tuż przy dworcu autobusowym i pętli autobusów miejskich.

Piętrowy parking rowerowy
Fot. ZIKiT

Zmechanizowany piętrowy parking działa trochę jak szuflada i bardzo efektywnie wykorzystuje miejsce. Pozwala na zaparkowanie 38 jednośladów. Jest to konstrukcja modułowa, dlatego w przyszłości możliwa będzie jego rozbudowa. Ograniczona ilość miejsca pod estakadą sprawi, że maksymalnie zmieści się tu ok. 60 rowerów.

Parking ma służyć przede wszystkim jako „rowerowy Park & Ride”. Rowerzyści mogą zaparkować w nim swoje pojazdy i przesiąść się np. na pociągi linii aglomeracyjnych.

Koszt parkingu to ok. 40 tys. zł. Nie jest to wcale kwota wygórowana zważywszy na efektywne wykorzystanie miejsca. Dodatkową zaletą tej lokalizacji jest zadaszenie, czyli estakada nad ul. Wita Stwosza. Dzięki niej rowery będą chronione przed opadami atmosferycznymi.

Ochronę przed złodziejami i wandalami zapewni monitoring, który również pojawi się w tym miejscu. Mamy nadzieję, że dzięki obecności kamery rowerzyści chętniej zostawią na parkingu swoje pojazdy wiedząc, że będą one o wiele bardziej bezpieczne, niż w miejscach pozbawionych elektronicznego dozoru.

Niewykluczone, że podobne parkingi pojawią się w innych miejscach Krakowa. Idealnym miejscem dla takich konstrukcji będą parkingi Park & Ride – korzystający z nich mieszkańcy zamiast autem, będą mogli do przystanku dojeżdżać rowerem a następnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków