Coraz więcej krakowian wybiera komunikację miejską!

Nowoczesny tabor i częstsze kursy tramwajów i autobusów zachęcają krakowian do korzystania z komunikacji miejskiej. Potwierdza to liczba sprzedawanych biletów. W zeszłym miesiącu pasażerowie kupili aż o 15 proc. więcej biletów do kasowania (jednorazowych i czasowych normalnych) niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Więcej sprzedano także biletów okresowych.

Coraz więcej krakowian wybiera komunikację miejską!
Fot. ZIKiT

W październiku 2016 roku zostało sprzedanych 3 075 447 sztuk wszystkich rodzajów biletów, w tym 207 538 biletów okresowych. Gdy odniesiemy to do października 2015 roku to okaże się, że pasażerowie kupili 125 792 biletów więcej, w tym 3 784 bilety okresowe normalne.

W statystykach sprzedaży biletów widać także działanie uchwały o bezpłatnych przejazdach KMK dla uczniów. Bilety ulgowe są sprzedawane rzadziej niż przed rokiem, np. w październiku 2015 roku biletów grupowych ulgowych sprzedano 1 517, a w październiku 2016 już tylko 313. W analogicznym okresie spadła też sprzedaż biletów ulgowych okresowych o 3 086 sztuk. To wskazuje, że wielu uczniów skorzystało z przywileju bezpłatnej podróży do szkoły.

Przypomnijmy, że od 3 października w Krakowie już trzy linie tramwajowe kursują co 5 minut (18, 50 i 52). Od tego też dnia zwiększyła się częstotliwość kursowania kilku inny linii tramwajowych oraz autobusowych. W tym roku na ulice Krakowa wyjechało już ponad 60 nowych autobusów. MPK S.A. czeka na dostawę kolejnych 124 nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska pojazdów, w tym 12 autobusów hybrydowych i 20 elektrycznych.

W zachęcaniu do przesiadki na Komunikację Miejską w Krakowie pomaga wprowadzanie priorytetów dla tramwajów i autobusów na ulicach, które przyspieszają przejazd przez centrum miasta. Przykładem może być przebudowa I Obwodnicy i zmiana organizacji ruchu na ul. Kalwaryjskiej.

Te starania miasta o nowoczesny i komfortowy transport miejski doceniają mieszkańcy. Jak wynika z przeprowadzonego przez firmę SW Research badań aż 87 proc. krakowian pozytywnie ocenia jakość taboru, z którego korzystają. Natomiast 28 proc. badanych uważa komunikację miejską za najszybszy środek transportu. To dużo więcej niż w innych aglomeracjach w Polsce, gdzie średnio wynik wyniósł 19 proc.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków