Marsze i biegi z okazji Święta Niepodległości

11 listopada z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości w Krakowie odbędą się marsze i zgromadzenia. Sprawdź, jakie wydarzenia odbędą się w tym dniu i gdzie mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu.

Marsze i biegi z okazji Święta Niepodległości
Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl

Tradycyjnie o godz. 10.00 mszą św. w katedrze na Wawelu odbędą się uroczystości, zorganizowane przez Wojewodę Małopolskiego. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz ze Wzgórza Wawelskiego pod Krzyż Katyński, gdzie złożone zostaną wieńce. Później uczestnicy przejdą ul. Grodzką, przez Rynek Główny i ul. Floriańską na pl. Matejki.

Informujemy o następujących utrudnieniach w ruchu drogowym:

 • pomiędzy godz. 11.15 a godz. 12.00 na czas przejścia pochodu patriotycznego wystąpią utrudnienia w ruchu (chwilowe wstrzymania ruchu) na trasie: Wawel, ul. Droga do Zamku, ul. św. Idziego, ul. Grodzka, Rynek Główny, ul. Floriańska;
 • pomiędzy godz. 12.00 a godz. 13.30 na czas trwania uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki zostaną zamknięte dla ruchu kołowego (w tym także dla komunikacji zbiorowej): ul. Basztowa na odcinku od ul. Westerplatte do ul. Długiej, Plac Matejki oraz ul. Paderewskiego
 • w związku z koniecznością przygotowania miejsca uroczystości od godz. 7.30 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na ul. Paderewskiego i Placu Matejki.
 • Od godz. 12.00 do 13.00 na pl. o. Studzińskiego odbędzie się zgromadzenie publiczne, zgłoszone przez Związek Harcerstwa Katolickiego Zawisza.
 • Między godz. 15.00 a 19.00 stowarzyszenie Trzecia Droga organizuje marsz niepodległościowy z Rynku Głównego, dalej ulicami: Grodzką, Franciszkańską, Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego na pl. Matejki.

 

 


Od godz. 15.00 do 17.00 wystąpią utrudnienia w związku z organizowanym w tym czasie „3 Krakowskim Biegiem Niepodległości”. W związku z imprezą i planowanym udziałem 3000 osób, wystąpią utrudnienia w ruchu (wstrzymania ruchu/zamknięcia dróg na czas przebiegnięcia uczestników imprezy) na trasie:

Al. 3 Maja - deptak, Al. Focha, przecięcie Alei Krasińskiego,  ul. Piłsudskiego, planty – wzdłuż ulicy Straszewskiego,  planty – wzdłuż ulicy Podwale, planty – wzdłuż ulicy Dunajewskiego, planty – wzdłuż ulicy Basztowej,  planty –wzdłuż ulicy Westerplatte,   planty – wzdłuż ulicy św. Gertrudy, ul. św. Idziego, ul. Podzamcze, Cort, bulwary/ Smok Wawelski, główna pochylnia/ Bulwar Czerwieński, Bulwar Rodła, ul. Flisacka, ul. Tadeusza Kościuszki, ul. św. Bronisławy, Al. Waszyngtona, ul. Zaścianek, ul. Malczewskiego, Al. Focha/most na rz. Rudawie, Al. Focha - deptak, Al. 3 Maja – deptak, meta na wysokości Kamienia Papieskiego;

Zalecane objazdy:

 • w związku z zamknięciem w godz. 15.00-17.00 ul. Królowej Jadwigi  (na odcinku od ul. Piastowskiej do Al. Focha) oraz Al. Focha (w rejonie mostu na rz. Rudawie):
 • objazd od strony ul. Piastowskiej do Al. Mickiewicza ulicami: ul. Piastowską, ul. Reymonta;
 • objazd od strony Al. Mickiewicza i ul. Piłsudskiego do ul. Piastowskiej Aleją 3 Maja;
 • w związku z zamknięciem w godz. 15.00-17.00 ul. T. Kościuszki (pomiędzy ul. św. Bronisławy a ul. Bolesława Komorowskiego):
 • od Alei Krasińskiego i ul. Zwierzynieckiej dojazd do ul. Księcia Józefa ulicami: M. Konopnickiej, Rondo Grunwaldzkie, ul. Monte Cassino, ul. Zielińskiego (i odwrotnie od ul. Księcia Józefa do centrum).

Ponadto, w związku z biegiem:

 • w godz. 13.00-17.30 zostanie wyłączona droga dla rowerów oraz pieszych na Al. 3 Maja i Al. Focha;
 • w godz. 14.30-17.00 wyłączone zostaną drogi dla rowerów oraz pieszych na Bulwarach Wiślanych (pomiędzy ul. Flisacką a Mostem Grunwaldzkim);
 • Ruch pieszych na przecięciach z trasą będzie regulowany przez służby porządkowe. Ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany (po decyzji Policji) po przebiegnięciu ostatniego uczestnika biegu.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

 


A na Rynku – od strony Wieży Ratuszowej – między godz. 15.00 a 19.00 odbędzie się „62. Lekcja śpiewania – Radosna Niepodległości”, organizowana przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej na temat tego wydarzenia przeczytasz TUTAJ.

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków