Patriotyczna kładka na 11 Listopada

Już tradycyjnie w dniu Święta Niepodległości kładka o. Bernatka zaświeci w kolorach biało-czerwonych. Zgodnie z kalendarzem świeceń nastąpi to ok. godz. 16.00 i potrwa do godz. 6.39. Takich wyjątkowych dni w Krakowie, gdy kładka zmienia barwy, mamy już blisko 20. Ponadto po modernizacji, od tego roku,  kładka może pulsować, migać, falować i świecić naraz w kilkunastu kolorach. Jest też znacznie wygodniejsza w obsłudze, bo wszystkie zmiany można wprowadzać już zdalnie.

Patriotyczna kładka na 11 Listopada
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Dotychczas, aby zmienić kolory na kładce trzeba było przyjechać na miejsce i ustawić aparaturę zamkniętą w metalowej skrzynce. Teraz można to zrobić zdalnie, w dodatku efekt końcowy wyświetlany jest na monitorze, podłączonym do pobliskiej kamery.

Plusów jest więcej. Wcześniej kładka mogła być oświetlona tylko w dwóch kolorach – innym na górze (łuki), a innym na dole (poręcze i pomosty). Dzięki nowemu programowi istnieje możliwość podzielenia obiektu nawet na 12 segmentów, a każdy z nich może zyskać inną barwę.

Kładka Bernatka od sześciu lat rozświetla się w różnych kolorach z okazji ważnych świąt, uroczystości i wydarzeń. W biało-czerwonych barwach widoczna jest w czasie świąt patriotycznych (np. Dzień Flagi Rzeczypospolitej, Konstytucji 3 Maja, Wyzwolenia Krakowa) jak również, gdy nasze drużyny sportowe, walczą o zwycięstwo. W Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Autyzm kładka staje się niebieska, na znak solidarności z chorymi na raka piersi – różowa, jajnika – turkusowa, a z okazji Światowego Dnia Wcześniaka – fioletowa. Świętujemy także z Irlandczykami Dzień św. Patryka i wtedy kolorem kładki jest oczywiście zielony.

 

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków