Wszystko o krakowskich LED-ach

W czwartek na AGH odbyła się konferencja poświęcona inteligentnemu oświetleniu Krakowa, na którą zapraszaliśmy na naszej stronie internetowej. Uczestniczyli w niej m.in. naukowcy, urzędnicy, studenci i inne osoby zainteresowane tematem, także z innych miast. Kolejna konferencja odbędzie się w grudniu i będzie poświęcona dynamicznemu sterowaniu oświetleniem.

Wszystko o krakowskich LED-ach
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

ISE to pilotażowy projekt modernizacji oświetlenia, które do końca listopada 2016 r. realizuje wspólnie ZIKiT i AGH. Obejmuje montaż 3768 punktów świetlnych zlokalizowanych w rejonach: Aleje Trzech Wieszczów i Stare Miasto, Salwator, Łobzów, Bronowice na terenie Krowodrzy i Śródmieścia, ale również przygotowanie projektu oświetlenia LED, stworzenie systemu sterowania światłem i sprzężenie go z systemem sterowania ruchem.

- Pomysł zaczerpnęliśmy od Belgów, dla których temat oszczędności na oświetleniu jest bardzo żywy. Oświetlenie ledowe wpisuje się w ten temat idealnie, bo jest bardziej oszczędne i pozwala się dynamicznie sterować. Gmina Kraków jest liderem w zakresie oświetlenia ulicznego w skali kraju i nie boi się poszukiwać nowych rozwiązań – mówił podczas konferencji prof. Leszek Kotulski z Akademii Górniczo-Hutniczej.

W spotkaniu uczestniczyli także Władysław Reczyński (ZIKiT), Adam Sędziwy (AGH), Sebastian Ernst (AGH), Leszek Kotulski (AGH), Maciej Gnela (Uniwersytet Ekonomiczny), Katarzyna Górniak (AGH).

W Krakowie jest obecnie 67 tysięcy punktów świetlnych, z czego ok. 12 procent stanowią oprawy ledowe. W ubiegłym roku przeprowadzono inną kompleksową modernizację pod nazwą SOWA, w ramach której wymienione  zostały nie tylko lampy, ale też blisko 150 km podziemnych kabli, 116 szaf sterowniczych i 4 tys. słupów oświetleniowych. Zyskaliśmy także system sterowania oświetleniem, który pozwala on na dostosowanie poziomu oświetlenia do aktualnych potrzeb oraz obowiązujących norm. Dzięki tym modernizacjom zmniejszenie rocznego zużycia energii elektrycznej w Krakowie na oświetlenie zmalało o blisko 63 procent.

- System sterowania oświetleniem pozwala także na przykład na zdalną kontrolę nad każdą lampą, co jest przydatne np. w przypadku awarii, jak również umożliwia zmianę kolorów na kładce Bernatka, która jest kolorystycznie dopasowywana do ważnych wydarzeń historycznych, sportowych i społecznych – mówi Władysław Reczyński z ZIKiT.

- Takie projekty jak w Krakowie powinny być wprowadzone w innych miastach. Nikogo nie stać na energochłonne lampy sodowe, które są już przeżytkiem. Lampy ledowe mają nad nimi taką przewagę jak DVD nad VHS –mówił Maciej Gnela.

Prelegenci zwrócili także uwagę na sam proces przetargowy do projektu ISE, w którym po raz pierwszy została wykorzystana aplikacja JSON, dzięki której oferenci mogli przedstawić wykonawcy próbkę projektu oświetlenia w formie załącznika cyfrowego. To pozwoliło na lepsze sprawdzenie oferty.

Przypomnijmy, że 20 października Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie uczestniczył w konferencji  Computerworld „Miasto 2.0 – Smart City”, podczas której odebraliśmy dyplom Lidera Miejskich Innowacji właśnie za modernizację oświetlenia. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 20 projektów z całego kraju. Celem inicjatywy jest pokazanie dobrych praktyk i nowoczesnych rozwiązań, wpisujących się w ideę inteligentnego miasta (Smart City).

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków