Powrót korony na figurę Matki Boskiej

Pod koniec tego tygodnia odbędzie się montaż korony Matki Boskiej Łaskawej, której figura stoi u wylotu ul. Jagiellońskiej na Planty. Korona została skradziona przed wakacjami. Została odtworzona przez firmę konserwatorską na podstawie zdjęć.

Powrót korony na figurę Matki Boskiej
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Korona wykonana jest z blachy mosiężnej, na której wytłoczone są ozdobne elementy (koła i romby), a jej zwieńczeniem jest kula z krzyżem. Obecnie korona znajduje się u złotnika, następnie zostanie jeszcze polakierowana, aby zachować swój blask na dłużej i w końcu będzie zamontowana na swoim miejscu.

Rekonstrukcję wykonała firma konserwatorska Krzysztof Ferdek Ferrum, która w ubiegłym roku odnowiła całą osiemnastowieczną figurę. – Projekt nowej korony powstał na podstawie naszych zdjęć, które wykonywaliśmy w trakcie konserwacji. Myślę, że udało się ją bardzo wiernie odtworzyć – mówi Krzysztof Ferdek.

Matka Boża Łaskawa, która stoi przy Plantach, w tym miejscu została ustawiona dopiero w 1941 roku. W XVIII wieku została ufundowana przez matkę zmarłego żołnierza, który zginął w potyczce z Moskalami w czasie Konfederacji Barskiej i został pochowany na cmentarzu kościoła Mariackiego. Pierwotnie była więc zwieńczeniem bramy prowadzącej na ten cmentarz z Rynku Głównego. Następnie po likwidacji cmentarza, postać przejęli oo. Kapucyni, którzy ustawili ją przed swoim klasztorem. Na tym jednak się nie skończyło, bo znacznie później – w czasie okupacji niemieckiej, figura została przeniesiona przez hitlerowców do obecnej lokalizacji. Z powodu tej kilkakrotnej zmiany miejsca pomnika, pojawiło się nowe określenie figury – Matka Boska Wędrowna.

 

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków