Wybierz rower! Dziś rusza nowy system Wavelo [FILM]

Zgodnie z zapowiedziami od dziś krakowianie mogą wypożyczyć nowoczesne rowery 4-tej generacji.  Pojazdy wyposażone są w komputery pokładowe, zasilane przez dynamo i panel słoneczny oraz w system GPS, dzięki czemu nie trzeba ich oddawać bezpośrednio do stacji, ale można przypiąć w dowolnie wybranym miejscu w obrębie systemu. Na początek uruchomionych zostało 15 stacji i 100 rowerów, następnie od kwietnia 2017 r. użytkownicy będą mogli już korzystać z 1500 rowerów w 150 lokalizacjach.

Wybierz rower! Dziś rusza nowy system Wavelo [FILM]
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

- Kraków zyskał najbardziej innowacyjny model roweru miejskiego, który będzie dla użytkowników jeszcze bardziej wygodny, bezpieczny i łatwiej dostępny. Nowością jest także, to że z rowerów miejskich będzie można korzystać przez cały rok. Nowy system zostanie jeszcze rozbudowany, ale już teraz zachęcam wszystkich do wypróbowania nowych możliwości krakowskiego roweru miejskiego – mówi Marcin Korusiewicz, Dyrektor ZIKiT.

Udogodnień jest naprawdę sporo. Wszystkie rowery Wavelo mają ramę stworzoną z odpornego na korozję i rdzę aluminium z elementami stali nierdzewnej. Wygodne, regulowane siodełko umożliwia siedzenie w pozycji wyprostowanej, co bardzo dobrze wpływa na kręgosłup. Rower nie ma łańcucha (napęd przekazywany jest za pomocą wału Cardana), co minimalizuje ryzyko usterek w trakcie jazdy i zwiększa odporność roweru na jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych. Intuicyjne i bezpieczne hamulce na wyciągnięcie dłoni, solidny dzwonek oraz światła z przodu roweru czynią z tych jednośladów wyjątkowo stabilny i bezpieczny środek do codziennego poruszania się po mieście.

Rejestracja użytkowników do nowego systemu rozpocznie się 13 października. Będzie można ją przeprowadzić na stronie internetowej projektu Wavelo (https://wavelo.pl), jak również za pomocą aplikacji mobilnej. Więcej informacji: DOC

W pierwszym okresie wdrażania systemu do dyspozycji mieszkańców będzie 100 rowerów ulokowanych przy 15 stacjach: Plac Wszystkich Świętych, Teatr Bagatela, Cracovia Błonia, Plac Inwalidów, Politechnika, Dworzec Główny Wschód, Rondo Mogilskie, Rondo Grzegórzeckie, ul. Miodowa, Plac Bohaterów Getta, Korona, Plac Wolnica, Poczta Główna, Wawel, Centrum Kongresowe ICE.

Rower miejski cieszy się w Krakowie coraz większą popularnością. W ubiegłym rekordowym miesiącem był maj, w czasie którego skorzystało z niego 56 tys. użytkowników, w czerwcu – 55 tysięcy. W chłodniejsze dni też chętnych nie brakowało: w październiku rower wypożyczono 18 tys. razy, w listopadzie – 8 tysięcy.

Warto także wiedzieć, że na system Wavelo zwrócili już uwagę przedstawiciele Metropolia Silesia, których niedawno gościliśmy w Krakowie. Ta aglomeracja skupiająca dwa miliony ludzi z 14 największych miast Śląska i Zagłębia planuje uruchomić metropolitalny system wypożyczalni rowerów, korzystając z przykładu Krakowa. 

Galeria WAVELO:

 

Tagi: ZIKiT, rower

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków