Do końca roku więcej nowych lamp

Jeszcze tej jesieni zostanie wymienione oświetlenie na kolejnych ulicach Krakowa. Stare lampy są awaryjne, kosztowne w utrzymaniu i eksploatacji jak również mało estetyczne. O wymianę wnioskowali mieszkańcy, a ZIKiT wymienia lampy sodowe na ledowe.

Do końca roku więcej nowych lamp
Fot. ZIKiT

I tak 144 sztuki zostaną wymienione na ul. Pawej, ul. Kurniki i ul. Warszawskiej. Obecnie zamontowane są tam lampy o kształcie kuli (z końca lat 90.), które zbierają wodę, słabo świecą i są mało ekonomiczne. Nowy typ oprawy, ze względu na lokalizację w centrum Krakowa, zatwierdził konserwator zabytków. Będzie miała kształt półkuli i mniejszą moc, a przede wszystkim lepiej doświetli ulice. Także dlatego, że cały strumień światła będzie skierowany w dół, a nie w górę, przez co wykluczy stratę energii elektrycznej i zaśmiecanie światłem przestrzeni nieba.

Także w tym roku wymienione zostaną lampy parkowe na ul. Pilotów (10 sztuk), Alei Pokoju (20 szt.), Parku Krowoderskim (30 szt.), Parku Dywizjonu 303 (45 szt.) i Rynku Kleparskim (36 szt.).

Nowe oprawy będą wyposażone w sterownik lokalny umożliwiający współpracę z bezprzewodowym systemem sterowania.

W ramach ogłoszonego właśnie przetargu wyłoniony zostanie także wykonawca wymiany przestarzałych kabli i słupów we wskazanych lokalizacjach na około 40 ulicach (m.in. ul.Ciechanowska, al.Słowackiego – 29 Listopada, ul.Rakowicka, ul.Kolna, ul.Lea, Zielony Jar, ul.Heila,  ul. Sławkowska-Planty, Al.3 Maja, ul.Limanowskiego/Na Zjeździe, ul. Kącik, ul.Zabłocie,  ul.Senatorska, l.Kościuszki , ul.Saska, Na Gródku, Planty, ul.Złoty Róg, ul.Hynka, l.Prądnicka , Planty Bieńczyckie, Dywizjonu 303, Kocmyrzowska).  

 

 

 

 

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków