Przebudowa alei 29 Listopada coraz bliżej

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich kierowców, którzy przemieszczają się z północnego Krakowa do centrum miasta i niestety utykają w korkach. ZIKiT przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na rozbudowę tej ulicy, dzięki czemu aleja zostanie poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku, a miejscami jeszcze o buspas. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w tej części Krakowa. Przetarg zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dni.

Przebudowa alei 29 Listopada coraz bliżej
Fot. Zarząd dróg Miasta Krakowa

Przebudowa obejmie odcinek od ul. Opolskiej do granic miasta. Przetarg ogłoszony w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zakłada wykonanie projektu w ciągu roku oraz realizację inwestycji w dwa lata, czyli zakończenie prac na przełomie 2019 i 2020 roku.

- Jest to duża inwestycja, która wymagała starannego przygotowania. Oprócz rozbudowy alei, obejmie także przebudowę dwóch obiektów kolejowych, więc będzie to kosztowne zadanie, ale mamy także świadomość, że bardzo cenne dla mieszkańców - mówi Marcin Korusiewcz, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Aby ułatwić zjazd ze skrzyżowań, zostaną wydzielone pasy do lewoskrętu lub drogi serwisowe. Wszystkie przejazdy przez jezdnie zyskają sygnalizację świetlną.

- Parametry drogi zostały dostosowane do istniejących potrzeb i natężenia ruchu. Ponadto po obu stronach ulicy powstaną ciągi piesze i ścieżki rowerowe. Natomiast na odcinku od pętli tramwajowo-autobusowej do granic miasta zostaną wydzielone dodatkowo buspasy – dodaje Krzysztof Migdał z ZIKiT.

Co ważne,  na czas prac budowlanych ruch na al. 29 Listopada zostanie utrzymany, choć oczywiście nie unikniemy utrudnień w ruchu. Koszt prac szacuje się na ok. 200 mln zł. Inwestycja  jest także niezbędna dla kierowców, którzy poruszają się na trasie z Krakowa do Warszawy i przez korki ich podróż wydłuża się jeszcze bardziej. Po zakończeniu trwającej inwestycji na ul. Igołomskiej, wykonaniu rozbudowy al. 29 Listopada,  ostatnią trasą wylotową z Krakowa, która wymaga przebudowy, będzie jeszcze ul. Kocmyrzowska.

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków