Nagroda dla mobilnego Krakowa

Nasze miasto zostało wyróżnione przez jury Międzynarodowej Konferencji CIVITAS Forum, poświęconej rozwojowi zrównoważonego  transportu i mobilności miejskiej. Dziś do Gdyni przyjechało blisko 500 ekspertów z całego świata, którzy z sukcesem poprawiają jakość transportu i mobilności w europejskich miastach, m.in. przez rozwój transportu zbiorowego, rowerowego  i tworzeniu stref przyjaznym pieszym.

Nagroda dla mobilnego Krakowa
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

- Miasto europejskie to miasto przyjazne pieszym i stawiające na rozwój zrównoważonego transportu, dlatego bardzo nas cieszy, że Kraków został dostrzeżony także w tych staraniach – mówi Marcin Korusiewicz, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

W Krakowie udało się zrealizować już kilka inicjatyw, dzięki którym piesi odzyskali uprzywilejowaną pozycję, na przykład na ulicy Grodzkiej. Aktualnie trwa także kampania społeczna „Kraków. Mobilność aktywna”, zachęcającą krakowian do podróżowania komunikacją miejską, rowerem i pieszo. Duże uznanie w oczach jury zyskała również realizowana od zeszłego roku przebudowa I pierwszej obwodnicy Krakowa.

Inicjatywa CIVITAS została powołana w 2002 r. przez Unię Europejską. Jest to najbardziej znany i największy program unijny dotyczący rozwoju mobilności w miastach, który umożliwia wymianę doświadczeń oraz realizację licznych i różnorodnych działań dotyczących mobilności. Obecnie zrzesza ona ponad 200 miast europejskich i organizacji. Dziś w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa, nagrodę za wspieranie idei zrównoważonego transportu, odbierze dyrektor ZIKiT Marcin Korusiewicz.

Tagi: ZIKiT, nagroda

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków