Dzień bez samochodu już w czwartek

22 września Kraków po raz 15. weźmie udział w Europejskim Dniu bez Samochodu. Nasze miasto, idąc śladem innych miast europejskich, będzie zachęcać w tych dniach do wypróbowania alternatywnych dla samochodu środków transportu. Tym bardziej, że według ostatnich badań Europejskiego Urzędu Statystycznego, krakowianie bardzo dobrze oceniają komunikację miejska.

Dzień bez samochodu już w czwartek
Fot. ZIKiT

Już w czwartek pasażer okazujący ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego, wraz z osobami jej towarzyszącymi (łącznie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie), będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w strefach biletowych: I (obszar Gminy Miejskiej Kraków) i II (obszar 15 Gmin: Czernichowa, Iwanowic, Kocmyrzowa – Luborzycy, Liszek, Michałowic, Mogilan, Niepołomic, Skały, Skawiny, Słomnik, Świątnik Górnych, Wieliczki, Wielkiej Wsi, Zabierzowa, Zielonek).

W ramach „tygodnia mobilności” postanowiliśmy również zapytać naszych pracowników jak przyjeżdżają do pracy. Efekt? Pracownicy ZIKiT w praktyce stosują zasady zrównoważonego transportu. Wśród ankietowanych 30 proc. przyjeżdża do pracy komunikacją zbiorową, 14 proc. rowerem, 6 proc. pieszo, a 4 proc. motocyklem. Samochód wybiera 37 proc. osób, ale w tym 9 proc. zaznaczyło, że dojeżdżają do pracy w kilka osób jednym autem.

zikit ankieta

Zachęcamy innych pracodawców, aby zrobili podobną ankietę i podzielili się wynikami! A wszystkich mieszkańców, żeby chociaż w czwartek spróbowali dojechać do pracy innym środkiem transportu niż samochód.

 

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków